Sallatë e lehtë me kunguj të njomë me oriz dhe perime për dimër

Sallatë e lehtë me kunguj të njomë me oriz dhe perime për dimër

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Një sallatë e shkëlqyer për të dy pjatat me mish dhe si një meze të lehtë në mes. I ruajtur në kavanoza të sterilizuara, mund të shijohet gjatë gjithë dimrit. Nga përbërësit e specifikuar mund të përgatiten 4,5 litra sallatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e lehtë me kunguj të njomë me oriz dhe perime për dimër
Sallatë e lehtë me kunguj të njomë me oriz dhe perime për dimër

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Një sallatë e shkëlqyer për të dy pjatat me mish dhe si një meze të lehtë në mes. I ruajtur në kavanoza të sterilizuara, mund të shijohet gjatë gjithë dimrit. Nga përbërësit e specifikuar mund të përgatiten 4,5 litra sallatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: gatim, zierje | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 350 g oriz
 • 2 kg kunguj të njomë
 • 1 kg qepë
 • 1 kg karrota
 • 1 kg domate
 • 4 lugë gjelle kripë
 • 100 g sheqer
 • 250 ml vaj vegjetal
 • hudhër, sipas shijes
 • 50 ml uthull, 9%

Udhëzime

 1. Zojeni orizin derisa të jetë gati.
 2. Lëreni të ftohet për 20 minuta.
 3. Prisni kungujt në copa të mesme.
 4. Prisni qepët.
 5. Karrotat grijini në rende.
 6. Tërrmoni domatet në blender .
 7. Të gjitha perimet Vendosini në një tenxhere.
 8. Shtoni kripën, sheqerin dhe vajin vegjetal dhe përzieni.
 9. Mbulojeni tenxheren me kapak.
 10. Zijeni në zjarr të ulët për rreth 1 orë, duke i përzier herë pas here.
 11. Lyejeni orizin dhe hudhrat e grira sipas shijes për rreth 1 orë Shtoni 10 minuta para përfundimit të zierjes.
 12. Largojeni tenxheren nga zjarri.
 13. Përzieni uthullën.
 14. Sallatën e përfunduar hidheni në kavanoza të sterilizuara.
 15. Mbyllni kavanozët fort, mbështillni të ngrohtë dhe lëreni të ftohet.
 16. Sallata me kungull i njomë në errësirë, mbajeni në vend të freskët.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • goza të sterilizuara