Sallatë e lehtë pule me mango, rukolë dhe avokado

Sallatë e lehtë pule me mango

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kombinimi i pulës me mango me shije, avokado të pjekur dhe rukolë është i mrekullueshëm. Një salcë mustardë e lehtë me limon dhe arra pishe plotëson në mënyrë të përkryer shijen e .

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e lehtë pule me mango
Sallatë e lehtë pule me mango

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kombinimi i pulës me mango me shije, avokado të pjekur dhe rukolë është i mrekullueshëm. Një salcë mustardë e lehtë me limon dhe arra pishe plotëson në mënyrë të përkryer shijen e .

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200-250 g gjoks pule, i kripur ose i tymosur
 • 1 mango
 • 1 avokado
 • 80-100 g rukola
 • 1 limon
 • 2 lugë fara mustarde
 • 3 lugë vaj ulliri
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 3 lugë arra pishe

Udhëzime

 1. Pastrojeni sallatën e raketës.
 2. Qroni mangon dhe priteni në copa.
 3. Gjysmën e avokados, hiqni gurin, qëroni lëkurën dhe priteni në copa.
 4. Prejeni gjoksin e pulës sa të doni.
 5. Gjoksi i pulës me mango, avokado dhe raketë Vendoseni në një tas.
 6. Shtypni 1-2 lugë lëng limoni.
 7. Përzieni lëngun e limonit me farat e mustardës dhe vajin në një tas të vogël.
 8. Rrëzojeni sallatën me salcë me kripë, piper dhe limon.
 9. Zbukuroni sallatën e pulës me arrat e pishës dhe shërbejeni.

Vegla

 • thikë
 • tas sallate
 • tas
 • lugë përzierje