Sallatë e lehtë verore me kunguj të njomë dhe hudhër – E përkryer për pjekje në skarë

Sallatë e lehtë verore me kunguj të njomë dhe hudhër - E përkryer për pjekje në skarë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Sallata e freskët verore e bërë nga rripat e kungujve ka shije krokante dhe super të lehtë. Me hudhër dhe majdanoz, sallata e verës është jashtëzakonisht e shijshme dhe bëhet aromatike me piperin e zi të bluar trashë. Sallata është e përkryer për një festë në Barbecue dhe një shoqërim i mrekullueshëm i mishit ose patateve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e lehtë verore me kunguj të njomë dhe hudhër - E përkryer për pjekje në skarë
Sallatë e lehtë verore me kunguj të njomë dhe hudhër - E përkryer për pjekje në skarë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Sallata e freskët verore e bërë nga rripat e kungujve ka shije krokante dhe super të lehtë. Me hudhër dhe majdanoz, sallata e verës është jashtëzakonisht e shijshme dhe bëhet aromatike me piperin e zi të bluar trashë. Sallata është e përkryer për një festë në Barbecue dhe një shoqërim i mrekullueshëm i mishit ose patateve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 kungull i njomë
 • 2 thelpinj hudhra
 • 100 ml vaj ulliri
 • 3 lugë uthull vere
 • 1 grusht majdanoz
 • 1 lugë mjaltë
 • paprika e kuqe pluhur, e ëmbël
 • kripë
 • piper i zi, i freskët, i trashë terren

Udhëzime

Sallatë

 1. Lajini dhe thajini kungull i njomë dhe pritini për së gjati në rripa të holla me një qërues perimesh.
 2. Lërini shiritat e kungujve të qëndrojnë në një tas me kripë për 30 minuta në mënyrë që kungull i njomë të marrë lëng.
 3. Lëngu që rezulton është hidhen dhe shiritat e kungujve hidhen Shtrydhni lehtesisht ne nje site.

Marinada

 1. Përzieni uthullën e verës me mjaltin në një tas të madh.
 2. Përziejini mirë, shtoni vaj dhe piper të grirë trashë (paprika pluhur).
 3. Prisni majdanoz imët dhe qëroni hudhrat.
 4. Nëpërmjet hudhrës shtypni dhe vendosini të dyja në tas.
 5. Të gjitha përzieni mirë derisa masa të jetë uniforme.
 6. Tani vendosini shiritat e kungujve në marinadë.
 7. Përziejini mirë të gjitha dhe mbulojeni.
 8. Vëreni sallatën e verës në frigorifer për 2 orë (mund të jetë edhe më e gjatë).

Sallata shkon shumë me gatime të pjekura në skarë dhe me mish.

Vegla

 • qërues perimesh
 • tas
 • sitë
 • lugë
 • shtypja e hudhrës