Sallatë e lëngshme me patate me mish, vezë dhe turshi

Sallatë e lëngshme me patate me mish

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Sallata e lëngshme me patate është një pjatë e mrekullueshme që shkon gjithmonë mirë. Sallata tradicionale e patates ka shije të shijshme kur përgatitet me mish, vezë dhe turshi. E lehtë për t’u përgatitur dhe e gjithanshme në shije, kjo sallatë me patate i bind vërtet të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e lëngshme me patate me mish
Sallatë e lëngshme me patate me mish

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Sallata e lëngshme me patate është një pjatë e mrekullueshme që shkon gjithmonë mirë. Sallata tradicionale e patates ka shije të shijshme kur përgatitet me mish, vezë dhe turshi. E lehtë për t’u përgatitur dhe e gjithanshme në shije, kjo sallatë me patate i bind vërtet të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pjata anësore, Sallata | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

Sallatë

 • 250 g derri
 • 250 g patate
 • 4 vezë
 • 100 g tranguj turshi
 • Kripë, sipas shijes

Salcë

 • 1 lugë uthull
 • 2 vezë
 • 1 lugë sheqer pluhur
 • 1 lugë kripë
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 2 lugë qumësht
 • ½ lugë mustardë

Udhëzime

Sallatë

 1. Zejeni mishin në ujë të kripur pak dhe lëreni të ftohet.
 2. Preni në copa të vogla.
 3. Zieni vezët dhe patatet, lërini të ftohen dhe pritini në kubikë.
 4. Preni në kubikë trangujve ose i prisni në rripa të imta.
 5. Përziejini të gjithë përbërësit bashkë në një enë të thellë.
 6. Kripë sipas shijes.

Për salcën

 1. Rrihni vezët me kripë dhe sheqer pluhur me një blender dore derisa të keni një masë të bardhë dhe të njëtrajtshme.
 2. Shtoni mustardën dhe uthullën dhe vazhdoni ta rrahni.
 3. Pa ndalur, hidhni ngadalë vajin.
 4. Përzieni salcën për rreth 3 deri në 5 minuta. salcën me sallatën me patate dhe shijojeni.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas