Sallatë e lëngshme me vezë me karkaleca, misër dhe speca

Sallatë e lëngshme me vezë me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Sallata me vezë përbëhet nga 4 përbërës, të cilët janë vezët, karkalecat, misri dhe specat. Sallata është çuditërisht e freskët, pasi ka shije të këndshme dhe krokante falë specave të kuq me lëng. Sallata e lehtë me vezë plotësohet mrekullisht me karkaleca dhe misër të ëmbël dhe merr një teksturë të shkëlqyer me majonezë dhe salcë kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e lëngshme me vezë me karkaleca
Sallatë e lëngshme me vezë me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Sallata me vezë përbëhet nga 4 përbërës, të cilët janë vezët, karkalecat, misri dhe specat. Sallata është çuditërisht e freskët, pasi ka shije të këndshme dhe krokante falë specave të kuq me lëng. Sallata e lehtë me vezë plotësohet mrekullisht me karkaleca dhe misër të ëmbël dhe merr një teksturë të shkëlqyer me majonezë dhe salcë kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë, Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatimi, Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 5 vezë, të ziera
 • 1 kanaçe misër
 • 200g karkaleca, të ziera dhe të qëruara
 • 1 piper i ëmbël
 • 1 degëz qepë të pranverës
 • 1-2 degë kopër
 • 1-2 degë majdanoz
 • 60-80g majonezë
 • 20 g salcë kosi
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini vezët, pritini në kubikë dhe vendosini në një enë.
 2. Preni karkalecat në copa më të vogla dhe shtojini tek vezët.
 3. Preni specat me majë në copa të vogla dhe shtoni në sallatë.
 4. Prisni pranverën qepët në rrathë.
 5. Prisni koprën dhe majdanozin dhe shtoni në sallatën me vezë së bashku me preshin.
 6. Shtoni misrin në sallatë dhe rregulloni me kripë dhe piper.
 7. Përzieni sallatën me vezë me majonezën dhe salcën e thartë dhe shërbej!

Vegla

 • tenë me vezë
 • tas sallate
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere me vezë