Sallatë e ngrohtë me gjoks rosë me domate dhe raketë

Sallatë e ngrohtë me gjoks rosë me domate dhe raketë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo sallatë me gjoks rosë me domate dhe raketë është e shijshme. Fetat e mishit të shijshëm, një salcë e mprehtë me mjaltë me xhenxhefil dhe gjethe të freskëta rukole krijojnë një kombinim të thjeshtë por të hollë për ushqimorët e vërtetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e ngrohtë me gjoks rosë me domate dhe raketë
Sallatë e ngrohtë me gjoks rosë me domate dhe raketë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo sallatë me gjoks rosë me domate dhe raketë është e shijshme. Fetat e mishit të shijshëm, një salcë e mprehtë me mjaltë me xhenxhefil dhe gjethe të freskëta rukole krijojnë një kombinim të thjeshtë por të hollë për ushqimorët e vërtetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: pjekje | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta hungareze

Përbërës

 • 1 thelpi hudhër
 • 10 g xhenxhefil, i freskët
 • 2 lugë salcë soje
 • 3 lugë mjaltë
 • 2 copa gjoks rosë, me lëkurë
 • kripë, sipas shijes
 • 1 tufë qiqra
 • 250 g qershi domate
 • 100 g raketë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Qëroni hudhrën dhe xhenxhefilin, grijeni në rende të imët.
 3. Përzieni me salcë soje dhe mjaltë në një tas.
 4. Lërini mënjanë 2 lugë gjelle nga dressing.
 5. Bëni kryq- prerje në formë në lëkurën e gjoksit të rosës.
 6. Ngrohni mirë tiganin.
 7. Vendoseni rosën me anë të lëkurës poshtë dhe skuqeni për 4 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe.
 8. Më pas kthejeni dhe gatuajeni edhe për 2 minuta të tjera. tepsi, hidhet mbi salcen, kripe dhe piqet ne furre per 7-10 minuta.
 9. Prisni holle qiqrat.
 10. Domatet i kini pergjysem.
 11. Nxirreni gjoksin e perfunduar te roses nga furra, e leme te ftohet. per 4-5 minuta dhe priteni ne feta te holla.
 12. Ngrohim mishin me perimet dhe perziejme me raketen.
 13. Vendosni ne nje pjate sallaten e gjoksit te rosave me domate dhe raketen dhe lyeni me dressingen qe keni lene menjane.

Vegla

 • fletë pjekje
 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • rende
 • lugë gjelle
 • pjatë sallatë