Sallatë e ngrohtë me kërpudha me patate dhe djathë blu

Sallatë e ngrohtë me kërpudha me patate dhe djathë blu

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo sallatë e përzemërt me kërpudha me salcë mustardë dhe djathë blu aromatike mund të shërbehet si meze ose si shoqëruese e pjatës kryesore. Copat e patates piqen paraprakisht në furrë dhe për këtë arsye janë veçanërisht aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e ngrohtë me kërpudha me patate dhe djathë blu
Sallatë e ngrohtë me kërpudha me patate dhe djathë blu

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo sallatë e përzemërt me kërpudha me salcë mustardë dhe djathë blu aromatike mund të shërbehet si meze ose si shoqëruese e pjatës kryesore. Copat e patates piqen paraprakisht në furrë dhe për këtë arsye janë veçanërisht aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta austriake|Receta franceze

Përbërës

 • 4-5 patate
 • 6-7 lugë vaj vegjetal
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 250 g kërpudha
 • gjethe marule, për shije
 • 100 g djathë blu
 • 1-2 lugë mustardë
 • 1 lugë çaji lëng limoni

Udhëzime

 1. Qrojini patatet dhe pritini në kubikë të mëdhenj.
 2. Më pas vendosini në një tepsi ose në një tepsi, hidhni mbi të 2-3 lugë vaj.
 3. I rregulloni me kripë dhe piper dhe i përzieni mirë.
 4. Ngrohni paraprakisht e vendosim furrën në 190°C dhe i pjekim patatet për rreth 40 minuta.
 5. Kërpudhat i presim në feta dhe i kaurdisim në një tigan me 2 lugë vaj.
 6. I hedhim kripën dhe piperin dhe i përziejmë mirë.
 7. Lërini patatet dhe kërpudhat e ziera ftohen pak.
 8. Plumbat marule Vendosini në një pjatë, shtoni përbërësit e ngrohtë dhe djathin e grirë.
 9. Rrihni në një enë vajin, mustardën, lëngun e limonit, kripën dhe piperin.
 10. Hidhni dressing mbi sallatën e ngrohtë me kërpudha dhe shërbejeni menjëherë si fillim.

Kur grini patatet, koha mund të ndryshojë pak. Duhet të siguroheni që copat e patateve të jenë të buta.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë për pjekje
 • tavë
 • tas
 • pjatë