Sallatë e ngrohtë me lulelakër me shegë, fëstëkë dhe boronicë

Sallatë e ngrohtë me lulelakër me shegë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Farat e freskëta dhe të lëngshme të shegës, një shumëllojshmëri e bimëve aromatike, fëstëkët krokantë dhe salca e kosit të bërë në shtëpi i japin kësaj shije të frymëzuar nga orientale një aromë tepër intensive dhe plot trup.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e ngrohtë me lulelakër me shegë
Sallatë e ngrohtë me lulelakër me shegë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Farat e freskëta dhe të lëngshme të shegës, një shumëllojshmëri e bimëve aromatike, fëstëkët krokantë dhe salca e kosit të bërë në shtëpi i japin kësaj shije të frymëzuar nga orientale një aromë tepër intensive dhe plot trup.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Afrika | Përgatitja: Avull, pjekje | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta marokene

Përbërës

 • 2 limonë
 • ½ tufë koriandër
 • 75 g kos të thjeshtë
 • 1 lugë pastë susami tahini
 • 2 lugë qimnon i bluar
 • 1 lugë mjaltë, ose shurup agave
 • kripë, sipas shijes
 • 1 lulelakër
 • ½ tufë qepë
 • ½ tufë majdanoz
 • ½ tufë mente
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 spec djegës, e vogël
 • ½ shegë
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 4-5 lugë fëstëkë, ose arra pishe
 • 50 gr boronicë të thata

Udhëzime

 1. Lajini limonët dhe grini lëvozhgën e njërit në rende të imët.
 2. Prini të dy limonët në gjysmë dhe shtrydhni lëngun e limonit duke përdorur shtypësin e agrumeve.
 3. Prisni imët korianderin. përzieni gjysmën e lëngut të limonit me korianderin, Në një enë bashkoni kosin, pastën e tahinit, 1 lugë çaji qimnon, mjaltin dhe kripën.
 4. Prisni lulelakrën përafërsisht dhe përdorni një procesor ushqimi për ta grirë imët.
 5. Prisni imët pranverën qepët, majdanozin, nenexhikun, hudhrën dhe djegësin.
 6. Qëroni shegën dhe hiqni kokrrat e veçanta.
 7. Ngrohni vajin e ullirit në një tigan.
 8. Shtoni qepët, hudhrat dhe djegësin dhe skuqini për rreth 1- 2 minuta.
 9. Shtoni lulelakrën në tigan dhe skuqeni për 5 minuta të tjera duke e përzier.
 10. Pjesën tjetër shtoni qimnonin, lëkurën dhe lëngun e limonit, fistikët dhe boronicat dhe kaurdiseni edhe për 1-2 minuta të tjera.
 11. Më pas hiqeni tiganin nga zjarri dhe shtoni majdanozin, nenexhikun dhe garnetin Përzieni farat e mollës.
 12. Shtoni salcën e përgatitur me kos në sallatën e lulelakrës dhe përzieni.

Vegla

 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje agrume
 • tas
 • përpunues ushqimi
 • tavë