Sallatë e ngrohtë rukole me mëlçi viçi dhe avokado

Sallatë e ngrohtë rukole me mëlçi viçi dhe avokado

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 24 minuta

Ky meze përbëhet nga vetëm disa përbërës ndërsa shija është e jashtëzakonshme. Sallata e ngrohtë me rukolë me mëlçi viçi dhe avokado është e lehtë për t’u bërë dhe shumë ngopëse. Mëlçia e viçit fillimisht skuqet dhe më pas shërbehet në një pjatë me raketë, avokado dhe qepë. Thjesht spërkateni me susam dhe sallata mund të shijohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e ngrohtë rukole me mëlçi viçi dhe avokado
Sallatë e ngrohtë rukole me mëlçi viçi dhe avokado

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 24 minuta

Ky meze përbëhet nga vetëm disa përbërës ndërsa shija është e jashtëzakonshme. Sallata e ngrohtë me rukolë me mëlçi viçi dhe avokado është e lehtë për t’u bërë dhe shumë ngopëse. Mëlçia e viçit fillimisht skuqet dhe më pas shërbehet në një pjatë me raketë, avokado dhe qepë. Thjesht spërkateni me susam dhe sallata mund të shijohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 250-300 g mëlçi viçi
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1-2 lugë vaj ulliri, për skuqje
 • 1 avokado
 • 1 limon
 • 1 qepë e kuqe, e vogël
 • 120 g raketë
 • 1 lugë fara susami, ose arra të copëtuara

Udhëzime

 1. Prejeni mëlçinë në feta të rrafshëta të madhësisë mesatare.
 2. Rrëzojeni me kripë dhe piper.
 3. Shtoni vaj në një tigan.
 4. Skuqni mëlçinë në nxehtësi mesatare për disa minuta nga secila anë.
 5. Hiqni, vendoseni në një pjatë, Pritini në shirita julienne.
 6. Shtypni limonin.
 7. Qëroni avokadon dhe prisni në copa të vogla.
 8. Përziejini me një lugë gjelle lëng limoni.
 9. Qëroni qepën dhe priteni në rrathë të hollë. ose gjysmë unaza.
 10. Vendosni raketën në një pjatë.
 11. Sipër shpërndani mëlçinë, qepët dhe avokadon.
 12. Spërkateni me lëng limoni, pak kripë dhe piper.
 13. Spërkateni sallatën e raketës me susam ose arra, shërbejeni menjëherë .

Vegla

 • tigan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pjatë
 • shtypje agrume