Sallatë e përzemërt brokoli me quinoa dhe kërpudha

Sallatë e përzemërt brokoli me quinoa dhe kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Me këtë sallatë brokoli vështirë se keni nevojë për ndonjë erëz për të nxjerrë në pah dhe për të theksuar shijen. Kuinoa me shije arrat shkon mirë me brokolin krokant dhe është i pasuruar me kërpudha të lëngshme. E përzemërt, e shijshme, e qëndrueshme dhe e mbushur me vitamina, kjo sallatë me brokoli nuk duhet humbur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Sallatë e përzemërt brokoli me quinoa dhe kërpudha
Sallatë e përzemërt brokoli me quinoa dhe kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Me këtë sallatë brokoli vështirë se keni nevojë për ndonjë erëz për të nxjerrë në pah dhe për të theksuar shijen. Kuinoa me shije arrat shkon mirë me brokolin krokant dhe është i pasuruar me kërpudha të lëngshme. E përzemërt, e shijshme, e qëndrueshme dhe e mbushur me vitamina, kjo sallatë me brokoli nuk duhet humbur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Pjata anësore, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g brokoli
 • 150 g quinoa
 • 1 grusht spinaq, spinaq baby
 • 100 g kërpudha
 • 250 ml lëng perimesh
 • 20 ml lëng limoni
 • 10 g vaj
 • kripë, sipas shijes
 • piper , per shije
 • Pluhur paprika e kuqe, per shije
 • Qepe pranverore, sipas deshires

Udhëzime

 1. Silleni lëngun e perimeve të ziejë.
 2. Shtoni kuinoan dhe gatuajeni për rreth 15 minuta.
 3. Preni trungun e brokolit dhe ndani brokolin në lule.
 4. Ngrohni vajin në një tigan dhe skuqni shkurtimisht lulet e brokolit .
 5. Kërpudhat i pastrojmë dhe i kaurdisim në të njëjtin tigan.
 6. Lëjmë qepët dhe i presim në rrathë diagonale.
 7. Përziejmë kuinoan me brokolin, kërpudhat dhe qepët. sallata.
 8. Sallata me brokoli me vaj lehte dhe shijojeni me erezat.

Nëse dëshironi, sallata me brokoli mund të plotësohet me arra pishe ose fara luledielli.

Vegla

 • tenxhere
 • sitë
 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rrahëse
 • tas