Sallatë e përzemërt me makarona me domate, uthull dhe salcë mustardë

Sallatë e përzemërt me makarona me domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Një e përzemërt që është e përkryer për drekë! Sallata e bërë me makarona, domate, misër, bizele dhe karota ka shije të shijshme dhe është e lehtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e përzemërt me makarona me domate
Sallatë e përzemërt me makarona me domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Një e përzemërt që është e përkryer për drekë! Sallata e bërë me makarona, domate, misër, bizele dhe karota ka shije të shijshme dhe është e lehtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Fermentoj | Menu: Pjata anësore, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g Makarona, p.sh. fusilli
 • 8-10 domate qershi
 • 1 Qepë e kuqe, e vogël
 • 180 g perime të përziera, p.sh. misër, bizele dhe karrota
 • 2 ½ lugë gjelle majonezë
 • 1 lugë gjelle lëng perimesh
 • ½ lugë uthull vere të bardhë
 • Mustardë, për shije
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije

Udhëzime

 1. Makaronat i ziejme al dente ne uje te kripur.
 2. I kullojme makaronat, i shplajme me uje te ftohte dhe i kullojme.
 3. Per salcen: perziejme majonezen me lekun e perimeve, mustarden dhe uthullen.
 4. I rregullojme me kripe dhe piper per te shije.
 5. Të voglat Prisni imët qepën e kuqe.
 6. Hani ose në katër pjesë domatet qershi.
 7. I kulloni perimet e përziera të konservuara në një kullesë.
 8. Përzieni makaronat me domatet, qepët dhe perimet e përziera të konservuara.
 9. Shtoni dressing-in dhe perziejme mire.
 10. E vendosim sallaten me makarona ne frigorifer per 1 ore dhe e sherbejme te ftohta ose shijojeni te vaket.

Vegla

 • sitë
 • tas
 • serverët e sallatës
 • thikë
 • dërrasë prerëse