Sallatë e përzemërt me mish me mish derri, karrota dhe rrepkë

Sallatë e përzemërt me mish me mish derri

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 53 minuta

Një shumë mbushëse dhe e përzemërt duhet ta provoni. Një kombinim interesant i perimeve krokante dhe mishit të derrit nuk është vetëm mbushës, por edhe jashtëzakonisht i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e përzemërt me mish me mish derri
Sallatë e përzemërt me mish me mish derri

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 53 minuta

Një shumë mbushëse dhe e përzemërt duhet ta provoni. Një kombinim interesant i perimeve krokante dhe mishit të derrit nuk është vetëm mbushës, por edhe jashtëzakonisht i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 300 gr mish derri
 • Kripë, për shije
 • 2 karota
 • 2 rrepka
 • 2 qepë
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3-4 lugë majonezë

Udhëzime

 1. Vendosni mishin e derrit në një tenxhere dhe derdhni ujë mbi të.
 2. Gajeni në ujë të vluar me kripë për 30-40 minuta derisa të zbutet.
 3. Lëreni mishin të ftohet dhe priteni në shirita julienne.
 4. Qëroni karotat dhe rrepkat.
 5. Julienne ose grijini perimet në rende shumë hollë.
 6. Prejeni qepën në gjysmë rrathë.
 7. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan.
 8. Skuqni qepën për 2-3 minuta.
 9. Shtoni karotat dhe përzieni perimet mirë.
 10. E dyta të gjithë për 1 tjetër -Pjekim për 2 minuta.
 11. Ftohen karotat dhe qepët, përzihen me rrepkën dhe mishin e derrit.
 12. Shtoni majonezën, kripën dhe piperin sipas shijes dhe hidhni sallatën.
 13. Vendoseni sallatën e mishit në një pjatë dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • Enxhere gatimi
 • Fatëse Julienne
 • Qëruese perimesh
 • Thikë
 • Tabela për prerje
 • Tagane
 • Pjatë