Sallatë e përzemërt me patate me turshi dhe vezë

Sallatë e përzemërt me patate me turshi dhe vezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Qoftë me mish të pjekur në skarë në verë ose me salsiçe në prag të Krishtlindjeve – sallata me patate ka shije të mirë në çdo rast. E plotësuar me tranguj, vezë dhe qepë, sallata me patate përgatitet shumë lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e përzemërt me patate me turshi dhe vezë
Sallatë e përzemërt me patate me turshi dhe vezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Qoftë me mish të pjekur në skarë në verë ose me salsiçe në prag të Krishtlindjeve – sallata me patate ka shije të mirë në çdo rast. E plotësuar me tranguj, vezë dhe qepë, sallata me patate përgatitet shumë lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g patate
 • 5 vezë
 • 1 qepë
 • 180 g tranguj
 • 100 g majonezë
 • 4 lugë gjelle tranguj uji
 • 1 lugë mustardë
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë piper
 • 1 majë sheqer
 • qiqra, për zbukurim

Udhëzime

 1. Lani patatet.
 2. I ziejme ne uje me kripe me lekuren e tyre per rreth 20 minuta.
 3. Më pas kullojini dhe lërini te ftohen.
 4. Patatet qerojini dhe pritini ne kubikë.
 5. Ziejini vezet 10 minuta dhe më pas lëreni të ftohen.
 6. Qëroni vezët dhe pritini në kubikë.
 7. Qëroni qepën dhe prisni shumë imët. ujë, mustardë, kripë, piper dhe majë sheqer në një tas të vogël.
 8. Shto dressing në sallatën me patate dhe përzieje mirë.
 9. I shtojmë kripë ose piper sallatës nëse është e nevojshme.
 10. E vendosim sallatën me patate në frigorifer për tu ftohur.
 11. Spërkateni me qiqra përpara se ta shërbeni.
 12. Sallata me patate shkon shumë me mishin e pjekur në skarë, salsiçet, schnitzel ose qoftet.

Patatet e vogla dhe të reja janë më të përshtatshmet si patate me xhaketë. Predha e tyre është veçanërisht e hollë dhe për këtë arsye mund të hiqet më lehtë. Edhe patatet duhet të kenë të njëjtën madhësi, në mënyrë që të zihen në mënyrë të barabartë në tenxhere.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • lugë
 • tas