Sallatë e përzemërt me shtresa me kërpudha, patate dhe djathë

Sallatë e përzemërt me shtresa me kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Kjo e thjeshtë, e butë dhe e shijshme është e përshtatshme si për një drekë të përditshme ashtu edhe për një darkë festive. Shtresat individuale i japin sallatës një shije të mrekullueshme dhe në të njëjtën kohë e bëjnë të shkëlqejë kur shërbehet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e përzemërt me shtresa me kërpudha
Sallatë e përzemërt me shtresa me kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Kjo e thjeshtë, e butë dhe e shijshme është e përshtatshme si për një drekë të përditshme ashtu edhe për një darkë festive. Shtresat individuale i japin sallatës një shije të mrekullueshme dhe në të njëjtën kohë e bëjnë të shkëlqejë kur shërbehet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 3 patate
 • 3 vezë
 • 150 g djathë
 • 300 g kërpudha
 • 1 qepë
 • 1-3 lugë vaj vegjetal
 • kripë, për shije
 • majonezë, për shije
 • 1-2 thelpinj hudhër

Udhëzime

 1. Zieni patatet dhe vezët, lërini të ftohen dhe qërohen.
 2. Kërpudhat i presim në copa të vogla.
 3. Qepni imët.
 4. Ngrohim vajin në një tigan dhe kaurdisim kërpudhat për pak kohë.
 5. Shtoni qepët dhe gatuajeni derisa të ketë avulluar lëngu nga kërpudhat.
 6. Më pas kalojini me kripë, hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 7. Patatet, vezët dhe djathin grini në rende.
 8. Përzieni majonezën dhe hudhrën bashkë.
 9. Rregulloni sallatën në shtresa në një pjatë.
 10. Veproni si më poshtë: Vendosni gjysmën e përzierjes së patateve, gjysmën e përzierjes së vezëve, kërpudhave, gjysmën e dytë të patateve, gjysmën e dytë të vezës dhe djathit. cdo shtrese pervec asaj te fundit me majoneze.
 11. E vendosim sallaten e shtresuar ne frigorifer derisa te jete gati per ta servirur.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • rende
 • pjata për servirje