Sallatë e shëndetshme me perime të papërpunuara e bërë nga karota, kohlrabi dhe mollë

Sallatë e shëndetshme me perime të papërpunuara e bërë nga karota

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një recetë e thjeshtë dhe e mbushur me vitamina në të cilën perimet me rrënjë kombinohen në mënyrë të përkryer me lëng molle dhe salcë të lehtë. Sallata përgatitet për pak minuta dhe ka një shije super krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e shëndetshme me perime të papërpunuara e bërë nga karota
Sallatë e shëndetshme me perime të papërpunuara e bërë nga karota

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një recetë e thjeshtë dhe e mbushur me vitamina në të cilën perimet me rrënjë kombinohen në mënyrë të përkryer me lëng molle dhe salcë të lehtë. Sallata përgatitet për pak minuta dhe ka një shije super krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1-2 karota
 • 2-3 zarzavate rrepe, ose rrepkë
 • 1 mollë
 • ½ limon
 • ¼ qepë
 • 3 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 lugë gjelle uthull molle
 • 1 lugë sheqer
 • 2- 3 dege majdanoz
 • kripe, per shije
 • piper, per shije

Udhëzime

 1. Qrojini karotat dhe kohlrabin.
 2. Prisni karotat, kohlrabin dhe mollën në rripa të holla ose grijini në rende koreane. në një tas.
 3. Afërsisht. Hidhni 1 lugë gjelle lëng limoni në tas.
 4. Shtoni qepët e grira, vajin, uthullën, sheqerin dhe majdanozin e grirë.
 5. Përzieni, kripë dhe piper.
 6. Lëreni sallatën e papërpunuar në frigorifer për një orë para se ta servirni.

Vegla

 • rende koreane
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas sallatë
 • shtyp agrume