Sallatë e shijshme brokoli me rrush dhe proshutë

4 persona | 150 minuta

Copat krokante të brokolit të freskët harmonizohen në mënyrë të përkryer me rrushin me lëng dhe një salcë të ëmbël dhe të thartë. Proshutë e pjekur dhe çedar i japin gjellës një pikante të lehtë dhe aromë të mrekullueshme. Sallata e shijshme e brokolit me rrush dhe proshutë është aq e shijshme dhe e shijshme sa mund t’u shërbehet edhe mysafirëve.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë e shijshme brokoli me rrush dhe proshutë
Sallatë e shijshme brokoli me rrush dhe proshutë

4 persona | 150 minuta

Copat krokante të brokolit të freskët harmonizohen në mënyrë të përkryer me rrushin me lëng dhe një salcë të ëmbël dhe të thartë. Proshutë e pjekur dhe çedar i japin gjellës një pikante të lehtë dhe aromë të mrekullueshme. Sallata e shijshme e brokolit me rrush dhe proshutë është aq e shijshme dhe e shijshme sa mund t’u shërbehet edhe mysafirëve.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 8 shirita proshutë
 • 45 g fara luledielli, ose bajame të grira
 • 1 kokë brokoli, e madhe
 • ½ qepë, e kuqe
 • 150 g rrush, e kuqe
 • 200 g majonezë
 • 3 lugë gjelle uthull molle
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • piper i zi, sipas shijes
 • 50 g çedar

Udhëzime

 1. Skuqni proshutën në një tigan të thatë për rreth 10 minuta nga të dyja anët derisa të marrë ngjyrë kafe.
 2. Hiqeni, vendoseni në një peshqir letre. Brokoli i prerë në lule të vogla.
 3. Qëroni qepën, e prisni në kubikë të vegjël.
 4. Gjysmën e rrushit, hiqni kokrrat.
 5. Tërrmoni pjesën e mbetur të proshutës, përzieni në një tas me majonezë, uthull, sheqer dhe piper.
 6. Brokoli me qepe, rrush dhe perziejme salcen.
 7. E vendosim sallaten ne frigorifer per 2 ore.
 8. Hiqim sallaten e brokolit, e sperkasim me proshuten dhe kederin.

Vegla

 • tigan
 • peshqir letre
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse