Sallatë e shijshme djathi me vezë, hudhër dhe majonezë

Sallatë e shijshme djathi me vezë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Është një kombinim i thjeshtë por shumë i shijshëm përbërësish. Sallata me djathë me vezë, hudhër dhe majonezë mund të shërbehet si sallatë ose si pjatë. Meqenëse përgatitja është kaq e shpejtë, kjo mund të përgatitet mrekullisht në ditët stresuese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e shijshme djathi me vezë
Sallatë e shijshme djathi me vezë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Është një kombinim i thjeshtë por shumë i shijshëm përbërësish. Sallata me djathë me vezë, hudhër dhe majonezë mund të shërbehet si sallatë ose si pjatë. Meqenëse përgatitja është kaq e shpejtë, kjo mund të përgatitet mrekullisht në ditët stresuese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 200 g djathë
 • 6-8 thelpinj hudhër
 • 2-4 lugë majonezë
 • barishte, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Vezët ziejini fort për rreth 10 minuta.
 2. Lërini të ftohen dhe qërohen.
 3. Vezët dhe djathin i grini në rende.
 4. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës.
 5. Nëse dëshironi të shtoni barishte, grijini imët .
 6. Te gjithe perberesit e pergatitur i perziejme me majonezen.
 7. Sallaten e djathit e vendosim ne nje pjate dhe e sherbejme menjehere.

Lloji i djathit nuk ka rëndësi në këtë sallatë dhe mund të përdoret sipas shijes. Djathi i tymosur është gjithashtu i përshtatshëm.

Vegla

 • pan
 • rende
 • shtypja e hudhrës
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pjatë