Sallatë e shijshme me karkaleca me avokado, domate dhe salcë franceze

Sallatë e shijshme me karkaleca me avokado

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Ushqimet e detit shkojnë në mënyrë perfekte me avokado dhe domate të freskëta. Salca franceze i jep sallatës së karkalecave një kthesë të veçantë. Përgatitur në vetëm pak minuta – kjo sallatë është thjesht perfekte kur keni nevojë për diçka të shpejtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e shijshme me karkaleca me avokado
Sallatë e shijshme me karkaleca me avokado

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Ushqimet e detit shkojnë në mënyrë perfekte me avokado dhe domate të freskëta. Salca franceze i jep sallatës së karkalecave një kthesë të veçantë. Përgatitur në vetëm pak minuta – kjo sallatë është thjesht perfekte kur keni nevojë për diçka të shpejtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta holandeze

Përbërës

 • 1 avokado
 • 2 domate
 • 150 g karkaleca deti
 • kripë, për shije
 • majonezë, për shije
 • ketchup, për shije
 • piper i kuq i bluar, për shije

Udhëzime

 1. Keni avokadon përgjysmë, farat dhe mishin e preni në kubikë.
 2. Lajini domatet dhe gjithashtu i prisni në kubikë.
 3. Kakadat i vendosni në një tigan me ujë të kripur dhe i zieni për 5 minuta.
 4. Lërini të ftohen.
 5. Avokado, domatet dhe karkalecat i përziejmë së bashku në një tas.
 6. Përzieni majonezën, ketchupin dhe piperin në një tas të vogël.
 7. Serbejeni sallatën me karkaleca në një pjatë me salcën.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • tas