Sallatë e shijshme me patate me salcice, turshi dhe salcë mustardë mjalti

Sallatë e shijshme me patate me salcice

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Në këtë me sallam të tymosur, marinata e fortë e vajit, mustardës dhe uthullës sjell shumë shije. Trangujve turshi të shtuar i japin sallatës një notë pikante. Falë koprës së fundit të shtuar, sallata ruan aromën e saj të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e shijshme me patate me salcice
Sallatë e shijshme me patate me salcice

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Në këtë me sallam të tymosur, marinata e fortë e vajit, mustardës dhe uthullës sjell shumë shije. Trangujve turshi të shtuar i japin sallatës një notë pikante. Falë koprës së fundit të shtuar, sallata ruan aromën e saj të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 400-500 g patate
 • 150 g sallam, të tymosur, p.sh. sallam
 • 1 qepë, e kuqe
 • 1-2 degë kopër
 • 30 ml vaj ulliri
 • 1 lugë mjaltë, lëng
 • 1 lugë mustardë
 • 1 lugë uthull vere, ose uthull molle
 • ¼ lugë çaji kripë
 • ¼ lugë çaji piper të zi
 • 1-2 kastraveca turshi, për shije

Udhëzime

 1. Patatet i lani mirë.
 2. I ziejini në ujë të bollshëm të vluar për rreth 25 minuta.
 3. Lëreni të ftohet, qëroni dhe priteni në feta të vogla ose të mesme. qepën, Prisni në gjysmë ose çerek rrathë.
 4. Lëjeni koprën, tundeni dhe prisni imët.
 5. Preni trangujve në copa të vogla.
 6. Për marinadën përzieni vajin me mjaltë, mustardë, uthull, kripë dhe piper. ne nje ene te vogel me rrahje .
 7. Patatet i vendosim ne nje sallate te thelle dhe i perziejme me marinaden.
 8. Qepni qepet, sallamin dhe kastravecin nen patate.
 9. Sallaten e rregullojme me kripe dhe piper.
 10. Sperkasim me koper te grire.
 11. Sallata me patate per tu ftohur ne frigorifer per rreth 20 minuta.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • kupë matëse
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • tavë
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tas
 • trashë
 • tas sallate