Sallatë e shijshme sushi me salmon, avokado dhe kastravec

Sallatë e shijshme sushi me salmon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ky meze është i domosdoshëm për të gjithë adhuruesit e sushit. Përgatitja e ndërlikuar kursehet, ndërsa shija është po aq e shijshme. Në vend që të bëni sushi me mundim, është më mirë të përgatisni sallatën e thjeshtë dhe me porcion. Brenda gjysmë ore mund të krijoni një meze që me siguri do të jetë një hit në çdo festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e shijshme sushi me salmon
Sallatë e shijshme sushi me salmon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Ky meze është i domosdoshëm për të gjithë adhuruesit e sushit. Përgatitja e ndërlikuar kursehet, ndërsa shija është po aq e shijshme. Në vend që të bëni sushi me mundim, është më mirë të përgatisni sallatën e thjeshtë dhe me porcion. Brenda gjysmë ore mund të krijoni një meze që me siguri do të jetë një hit në çdo festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta kineze

Përbërës

 • 200 g oriz të rrumbullakët
 • 250 ml ujë
 • 300 g salmon, pak i kripur
 • 2 tranguj
 • 1 avokado
 • ½ lugë kripë
 • 2 lugë sheqer
 • 2 lugë uthull orizi
 • 200 g krem djathi
 • susam, për shije
 • salcë soje, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni orizin disa herë.
 2. Mbulojeni në një tenxhere me ujë të ftohtë.
 3. Vendosni orizin në zjarr të fortë.
 4. Më pas mbulojeni dhe ziejini për 15-17 minuta.
 5. Ndërkohë grijeni salmonin. , kastravecin dhe avokadon ne copa te vogla Pritini ne kubik.
 6. Përzieni kripën, sheqerin dhe uthullën në një enë.
 7. Haqeni orizin e përfunduar nga zjarri, lëreni të ftohet pak dhe përziejeni me masën e uthullës.
 8. Shërbejeni sallatë në gota të vogla.
 9. Veproni si më poshtë: fillimisht orizin, pastaj kremin e djathit, më pas kastravecat dhe sipër i vendosni peshkun.
 10. Përbërësit i vendosni sërish në të njëjtin rend në gotë.
 11. Sallatën e përfunduar e spërkatni me farat e susamit .
 12. Spërkatni salcën e sojës mbi sallatën e sushit përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • kavanoza