Sallatë e shpejtë makaronash me shparg, raketë dhe luleshtrydhe

Sallatë e shpejtë makaronash me shparg

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo sallatë me makarona frutash mund të shërbehet si meze ose pjatë anësore! Asparagu jeshil al dente në sallatë ka një shije të mprehtë dhe luleshtrydhet shtojnë një notë të ëmbël frutash, një kombinim interesant me makarona!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e shpejtë makaronash me shparg
Sallatë e shpejtë makaronash me shparg

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo sallatë me makarona frutash mund të shërbehet si meze ose pjatë anësore! Asparagu jeshil al dente në sallatë ka një shije të mprehtë dhe luleshtrydhet shtojnë një notë të ëmbël frutash, një kombinim interesant me makarona!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Receta me video, Sallata, gatitë me perime | Kuzhina: Receta belge

Përbërës

 • 6-8 luleshtrydhe, të freskëta
 • 8-10 asparagus jeshil
 • 1 grusht raketë
 • 200 g makarona, p.sh. 1 lugë gjelle uthull molle
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Zieni petët derisa të jenë gati, derdhni ujin, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe kullojini.
 2. Lajini shpargujt, qëroni të tretën e poshtme dhe pritini skajet e drurit.
 3. Prisni shtizat e shpargut në një kënd të lehtë dhe si të vogla sa të doni.
 4. Në një tigan të nxehtë shtoni vaj në tigan dhe skuqni shpargujt në të.
 5. Më pas gatuajini për 4-6 minuta nën kapak të mbyllur.
 6. Pastroni luleshtrydhet dhe hiqni pjesën e gjelbër.
 7. Pritini kokrrat në feta.
 8. Pastroni dhe copëtoni raketën.
 9. Për dressing shtrydhni gëlqeren dhe hidhni lëngun e limonit në një kavanoz ose shaker. pak uthull molle dhe vaj.
 10. Tundni mirë dressing-un në gotë.
 11. Petët e ftohura hidhini në një tas të sallatës dhe derdhni dressing-un mbi të.
 12. Shtoni luleshtrydhet dhe raketën dhe përzieni mirë.
 13. Më në fund përzieni shpargujt dhe sallata me makarona është gati!

Vegla

 • thikë
 • qëruese asparagus
 • tegan
 • tenxhere
 • pasta kullesë
 • shaker dressing
 • shtypje agrume