Sallatë e shpejtë me vezë me bizele, djathë dhe qiqra

Sallatë e shpejtë me vezë me bizele

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo është e ngjashme me Olivier, sallatën e njohur të kuzhinës ruse. Megjithatë, ky meze përfshin djathë dhe qiqra, duke krijuar një shije origjinale dhe interesante. Kjo sallatë është relativisht e lehtë për t’u përgatitur dhe për këtë arsye mund të zotërohet edhe nga fillestarët pa asnjë problem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e shpejtë me vezë me bizele
Sallatë e shpejtë me vezë me bizele

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo është e ngjashme me Olivier, sallatën e njohur të kuzhinës ruse. Megjithatë, ky meze përfshin djathë dhe qiqra, duke krijuar një shije origjinale dhe interesante. Kjo sallatë është relativisht e lehtë për t’u përgatitur dhe për këtë arsye mund të zotërohet edhe nga fillestarët pa asnjë problem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 karotë
 • 3-4 vezë
 • 150-200 g bizele, të konservuara ose të ngrira
 • 150 g djathë të fortë
 • 1 qepë, e kuqe
 • ¹⁄₂ tufë qiqra
 • majonezë, sipas shijes
 • speci djegës paprika me thekon, ose piper i përzier për shije

Udhëzime

 1. Vendosni karrotën dhe vezët në një tenxhere.
 2. Gatijini vezët për rreth 10 minuta.
 3. Lërini të ftohen dhe qërohen.
 4. Zejeni karrotën për rreth 40 minuta derisa të zbutet.
 5. Preni në kubikë karrotën, vezët dhe djathin .
 6. Prisni qepën dhe qiqrat.
 7. Përziejini të gjithë përbërësit së bashku në një tas.
 8. Shtoni majonezën dhe erëzat sipas shijes.
 9. Vendosni sallatën me vezë në pjatë dhe shërbejeni si fillim.

Nëse përdorni bizele të ngrira, ato duhet të gatuhen për 5 deri në 10 minuta.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • pjatë