Sallatë e thjeshtë dimri me panxhar, lakër turshi dhe patate

Sallatë e thjeshtë dimri me panxhar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Sallata me panxhar, karrota, patate, lakër turshi dhe tranguj turshi është një sallatë dimërore shumë e njohur në Rusi. E bukura e kësaj sallate të lehtë dimri është se ajo funksionon po aq mirë në një tryezë pushimi sa edhe për një darkë të thjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e thjeshtë dimri me panxhar
Sallatë e thjeshtë dimri me panxhar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Sallata me panxhar, karrota, patate, lakër turshi dhe tranguj turshi është një sallatë dimërore shumë e njohur në Rusi. E bukura e kësaj sallate të lehtë dimri është se ajo funksionon po aq mirë në një tryezë pushimi sa edhe për një darkë të thjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 topa panxhar
 • 1-2 karota
 • 3-4 patate
 • 3 tranguj
 • 1 qepë
 • 150 g lakër turshi
 • 150 g bizele, të konservuara
 • kripë për shije
 • piper, sipas shijes
 • vaj, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Gatini perimet: panxharin për rreth 2 orë (ose blini të gatuara tashmë), karotat për rreth 30 minuta, patatet për rreth 20 – 25 minuta.
 2. Lërini perimet të ftohen dhe qëroni. te permasave Prisni ne copa.
 3. Qepni qepen ne copa te vogla.
 4. Shtypni lakeren turshi dhe e prisni ne copa te vogla ne menyre qe copat te mos jene shume te gjata.
 5. Hidhni te gjitha ne nje ene bashke me bizelet.
 6. Sezoni me kripë, piper dhe vaj.
 7. Serbejeni sallatën e përfunduar të dimrit menjëherë ose lëreni në frigorifer për 1 – 2 orë.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • lugë përzierje