Sallatë e thjeshtë me shtresa me kërpudha, patate dhe pulë

Sallatë e thjeshtë me shtresa me kërpudha

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ajo me kërpudha shiitake, patate dhe pulë jo vetëm që duket e shijshme, por ka edhe shumë shije. Sallata shtrohet me perime të ziera dhe mish dhe përfundon me kërpudha si shtresë e fundit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e thjeshtë me shtresa me kërpudha
Sallatë e thjeshtë me shtresa me kërpudha

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ajo me kërpudha shiitake, patate dhe pulë jo vetëm që duket e shijshme, por ka edhe shumë shije. Sallata shtrohet me perime të ziera dhe mish dhe përfundon me kërpudha si shtresë e fundit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 300 g kërpudha Shiitake, të marinuara nga kavanoza ose kërpudha të tjera të përziera
 • Hizë qepë
 • Kopër
 • 200 g fileto gjoksi pule, të gatuara
 • 2 karota, të ziera
 • 3 patate, të ziera
 • 200 g djathë
 • 2 vezë të gatuara
 • 3 trangujve
 • 300 g majonezë

Udhëzime

 1. Për këtë sallatë me shtresa nevojitet një tas i thellë sallatë.
 2. Fundi i tasit është i veshur me film ngjitës.
 3. Kur të shtrohen të gjitha shtresat, tasi kthehet në mënyrë që kapakët e kërpudhave të duken si shtresa e sipërme.
 4. Si shtresa e poshtme (që do të shihet më sipër) kërpudhat shiitake (mund të përzihen edhe kërpudhat me hudhër) vendosen me kokat poshtë.
 5. Më pas ndiqni preshin e grirë imët me kopër dhe fileton gjoks pule të grirë hollë. .
 6. Më pas vijnë patatet e prera në kubikë dhe majoneza.
 7. Më pas karotat e grira hollë, më pas vezët e grira imët dhe majoneza.
 8. Shtesa tjetër përbëhet nga tranguj të kripur të prerë imët.
 9. Në fund djathi i grirë i përzier me majonezë .
 10. Sallata mbulohet me folie dhe e leme per 4 -E vendosim ne frigorifer per 6 ore.
 11. Sallata e shtresuar me pas e hedhim ne nje pjate te sheshte per servirje dhe e sperkasim me pak majdanoz ose koper.

Vegla

 • tas sallatë
 • film ngjitës
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pjatë servirje