Sallatë e thjeshtë me shtresa me patate, kastravec dhe skumbri të tymosur

Sallatë e thjeshtë me shtresa me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 185 minuta

Peshku i tymosur, turshitë, patatet, vezët dhe qepët bëjnë një përbërje të shkëlqyer dhe plotësojnë njëra-tjetrën mrekullisht. Është e lehtë për t’u përgatitur dhe do të tërheqë për këdo që pëlqen të hajë peshk.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e thjeshtë me shtresa me patate
Sallatë e thjeshtë me shtresa me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 185 minuta

Peshku i tymosur, turshitë, patatet, vezët dhe qepët bëjnë një përbërje të shkëlqyer dhe plotësojnë njëra-tjetrën mrekullisht. Është e lehtë për t’u përgatitur dhe do të tërheqë për këdo që pëlqen të hajë peshk.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Gatime me peshk, Sallata | Kuzhina: Receta finlandeze

Përbërës

 • 3-4 patate
 • 4 vezë
 • 1 skumbri, e tymosur
 • 1 qepë
 • 2-3 turshi
 • majonezë, për shije

Udhëzime

 1. Zjeni patatet për rreth 30 minuta derisa të zbuten.
 2. Zieni vezët për rreth 10 minuta.
 3. Lërini të dyja të ftohen dhe qërohen.
 4. Hiqni kockat nga filetoja e peshkut dhe pritini në copa të vogla. qepën me thikë.
 5. Preni kastravecat në kubikë të vegjël.
 6. Përhapeni fundin e një tasi lehtë me majonezë.
 7. Patatet grijini përafërsisht, vendosini në enë dhe lëmoni.
 8. Përhapeni një shtresë të lehtë majonezë. sipër dhe pritini në copa sipër vendosim kastravecat.
 9. Rrendisim peshkun dhe qepët dhe spërkasim me të bardhën e grirë të vezës.
 10. E lyejmë sërish me majonezë. futeni në frigorifer për 2 deri në 3 orë që të ftohet dhe më pas shërbejeni të ftohur .

Vegla

 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende
 • lugë
 • tas