Sallatë greke me karkaleca, ullinj dhe salcë mustardë

Sallatë greke me karkaleca

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Sallata greke në mënyrën klasike nuk përmban asnjë prodhim deti, ndërsa dressing-i përbëhet vetëm nga vaj ulliri, rigon, kripë dhe piper. Në këtë variant, karkalecat e skuqura ofrojnë një shije të përzemërt. Ai i bërë nga vaji, mustarda, hudhra dhe uthulla e verës e bën sallatën më të shijshme dhe shijet më interesante. Kjo është e shijshme dhe e shijshme për këdo që i pëlqen ushqimet e detit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë greke me karkaleca
Sallatë greke me karkaleca

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Sallata greke në mënyrën klasike nuk përmban asnjë prodhim deti, ndërsa dressing-i përbëhet vetëm nga vaj ulliri, rigon, kripë dhe piper. Në këtë variant, karkalecat e skuqura ofrojnë një shije të përzemërt. Ai i bërë nga vaji, mustarda, hudhra dhe uthulla e verës e bën sallatën më të shijshme dhe shijet më interesante. Kjo është e shijshme dhe e shijshme për këdo që i pëlqen ushqimet e detit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pashkë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

Sallatë

 • 300-400 g karkaleca, të qëruara
 • Pluhur hudhër, të thara, sipas shijes
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • 3 domate
 • ¹⁄2 qepë e kuqe
 • 1 Kastravec
 • 20 g marule qengji, ose gjethe marule
 • 100-120 g djathë feta
 • 1 grusht ullinj

Salcë

 • 1 thelpi hudhër
 • ¹⁄₂ lugë rigon, të tharë
 • 1 lugë mustardë
 • 1¹⁄

Udhëzime

 1. Rrezojini karkalecat e qëruara me hudhër, kripë dhe piper.
 2. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 3. Shtoni karkalecat në tigan dhe skuqini, rreth 2 minuta nga secila anë.
 4. Hiqni karkalecat vendosini në një pjatë dhe lërini të ftohen.
 5. Ndërkohë domatet i presim në copa sa një kafshatë.
 6. Qepin me thikë afërsisht.
 7. Gjysmën e trangujve për së gjati dhe i presim në copa. ose thërrmoni fetën.
 8. Përzieni ullinjtë, marulen e qengjit, domatet, qepët, kastravecat, fetën dhe karkalecat në një tas sallatë.
 9. Prisni hudhrën e freskët.
 10. Të gjithë përbërësit për dressing-in i vendosni në shaker dhe i shtoni hudhrat po ashtu.
 11. Tundni fort dressingen .
 12. Singun e perftuar e derdhni mbi sallate greke dhe e trazoni mire.

Vegla

 • tas
 • tas
 • pjatë
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • shaker dressing
 • tas sallate