Sallatë harengë me panxhar dhe havjar

Sallatë harengë me panxhar dhe havjar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 190 minuta

Duhet një kohë e caktuar për këtë sallatë të shijshme harengë me panxhar dhe havjar. Perimet fillimisht zihen dhe më pas priten. Shtresuar në një tas, meze është e përzemërt dhe mbushëse. Havjar i shtohet recetës klasike në mënyrë që shija të shpaloset në një mënyrë krejtësisht të re. Pas disa orësh në frigorifer, mbushen shtresat individuale, në mënyrë që kjo pjatë të jetë plotësisht bindëse për nga shija.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë harengë me panxhar dhe havjar
Sallatë harengë me panxhar dhe havjar

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 190 minuta

Duhet një kohë e caktuar për këtë sallatë të shijshme harengë me panxhar dhe havjar. Perimet fillimisht zihen dhe më pas priten. Shtresuar në një tas, meze është e përzemërt dhe mbushëse. Havjar i shtohet recetës klasike në mënyrë që shija të shpaloset në një mënyrë krejtësisht të re. Pas disa orësh në frigorifer, mbushen shtresat individuale, në mënyrë që kjo pjatë të jetë plotësisht bindëse për nga shija.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2-3 patate
 • 1-2 karota
 • 1-2 panxhar
 • 3 vezë
 • 3-4 fileto harengë, të kripura
 • 1 qepë
 • majonezë, për shije
 • 180-200 g havjar

Udhëzime

 1. Vendosni patatet, karotat dhe panxharin në një tenxhere.
 2. Mbulojini me ujë dhe lërini të ziejnë.
 3. Zeqini perimet për rreth 30-40 minuta, në varësi të madhësisë së llambave.
 4. Hiqni nga ngroheni, lëreni të ftohet, qëroni .
 5. Vezët i zieni fort për rreth 10 minuta.
 6. Lërini të ftohen, i qëroni.
 7. Preni harengën në copa të vogla. , karotat, vezet dhe panxhari ne menyre te trashe.
 8. Vendosni patatet ne siper Vendosni fundin e nje tasi sallate.
 9. Rrafshoni pak, mbulojeni me majoneze.
 10. Siper shtroni harengen.
 11. Siper hidhni qepe, shtoni pak. me shume majoneze.
 12. Siper vendosim vezet, lyejme me havjar dhe majoneze.
 13. Karrota te grira persiper Shperndaje sallaten, mbulojeni me majoneze.
 14. Më pas vendosni panxharin sipër, shtoni majonezën.
 15. Vendosni sallatën e përfunduar. në frigorifer për 2 deri në 3 orë.
 16. Nxirreni sallatën me harengë nga frigoriferi dhe shërbejeni si fillim ose rostiçeri.

Qepët me shije të butë ose qiqrat janë më të përshtatshmet për sallatën.

Vegla

 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • sallatë