Sallatë koreane me karrota me mëlçi pule dhe turshi

Sallatë koreane me karrota me mëlçi pule dhe turshi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kërpudhat e skuqura, qepët dhe kastravecat i shtojnë shije dhe aromë sallatës së karotave koreane. Ka shije të freskët dhe mund të zëvendësojë një vakt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë koreane me karrota me mëlçi pule dhe turshi
Sallatë koreane me karrota me mëlçi pule dhe turshi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kërpudhat e skuqura, qepët dhe kastravecat i shtojnë shije dhe aromë sallatës së karotave koreane. Ka shije të freskët dhe mund të zëvendësojë një vakt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta koreane

Përbërës

 • 400 g mëlçi pule
 • kripë, sipas shijes
 • 1-2 qepë
 • 150 g kërpudha
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 2 turshi
 • 100-150 g karrota koreane
 • 2-3 lugë majonezë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Zjeni mëlçitë e pulës në ujë me kripë për rreth 10 minuta.
 2. Prisni qepët dhe kërpudhat.
 3. Ngrohni një tigan me vaj dhe kaurdisni qepët me kërpudhat derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 4. Rrëzojini me kripë.
 5. Kërpudhat dhe Lërini qepët të ftohen
 6. Preni mëlçinë e ftohur në copa.
 7. Turshitë i grini në kubikë.

Vegla

 • tenxhere
 • tegan
 • spatula perzierese
 • tas sallate
 • thike
 • dërrasë prerëse
 • lugë perzierje