Sallatë koreane me kastravec me mish viçi, piper zile dhe salcë soje

Sallatë koreane me kastravec me mish viçi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 162 minuta

Shumëngjyrëshe e bërë nga perime krokante dhe fileto viçi me një salcë pikante të ëmbël dhe të thartë, e cila mund të shërbehet e ngrohtë ose e ftohtë. Mishi i viçit kaurdiset me qepët në salcën e sojës dhe përzihet me kastravecat pak të kripura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë koreane me kastravec me mish viçi
Sallatë koreane me kastravec me mish viçi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 162 minuta

Shumëngjyrëshe e bërë nga perime krokante dhe fileto viçi me një salcë pikante të ëmbël dhe të thartë, e cila mund të shërbehet e ngrohtë ose e ftohtë. Mishi i viçit kaurdiset me qepët në salcën e sojës dhe përzihet me kastravecat pak të kripura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta koreane

Përbërës

 • 600 gr kastraveca, të freskëta
 • Kripë, sipas shijes
 • 400 gr fileto viçi
 • 1 piper zile
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 4 lugë vaj vegjetal
 • 3 lugë salcë soje
 • 1 lugë gjelle të bluar koriandër
 • ½ lugë piper i zi
 • 1 lugë piper i kuq i bluar
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 2 lugë uthull, 9%

Udhëzime

 1. Prisni kastravecat në copa të mëdha dhe i spërkatni me 1 lugë çaji kripë.
 2. Përziejini mirë dhe lërini të qëndrojnë për 10-15 minuta.
 3. Prisni qepën në gjysmë rrathë, Prisni hudhrën.
 4. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan.
 5. Skuqni viçin në zjarr të fortë për 8-10 minuta.
 6. Shtoni qepën në mish dhe gatuajeni për 3- 4 minuta.
 7. Shtoni piperin, hudhrën dhe salcën e sojës.
 8. Përziejini dhe vazhdoni të zieni për 1 minutë.
 9. Hiqeni tiganin nga zjarri dhe lëreni mishin dhe perimet të ftohen pak.
 10. Kulloni lëngun e tepërt nga trangujve.
 11. Përzieni kastravecat me përbërësit e skuqur në një tas sallatë.
 12. Përbërësit dytësorë, shtoni sheqerin, uthullën dhe kripën sipas shijes.
 13. Lëreni sallatën në frigorifer për 2 deri në 3 orë.
 14. Sallatë me kastravec para se ta shërbeni, spërkateni me koriandër dhe fara susami për shije.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • sallatë