Sallatë krokante me lakër të kuqe me dardha dhe salcë portokalli

Sallatë krokante me lakër të kuqe me dardha dhe salcë portokalli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Ky me dardha është i rafinuar me një salcë aromatike portokalli që i jep të gjithë një notë të ëmbël dhe të thartë frutash. Sallata e lakërit e bërë nga lakra e kuqe ka shije krokante, të freskët dhe të shijshme dhe është një shoqërues i shkëlqyeshëm për mishin.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë krokante me lakër të kuqe me dardha dhe salcë portokalli
Sallatë krokante me lakër të kuqe me dardha dhe salcë portokalli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Ky me dardha është i rafinuar me një salcë aromatike portokalli që i jep të gjithë një notë të ëmbël dhe të thartë frutash. Sallata e lakërit e bërë nga lakra e kuqe ka shije krokante, të freskët dhe të shijshme dhe është një shoqërues i shkëlqyeshëm për mishin.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1-2 portokall
 • 2 lugë uthull balsamike
 • 2 lugë mjaltë të lëngshëm
 • 3-4 lugë vaj ulliri
 • 200g lakër të kuqe
 • 1-2 dardha
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 grusht lajthi, të copëtuara sipas shijes

Udhëzime

 1. Portokallet i shtrydhni me shtrydhëse të agrumeve.
 2. Afërsisht. Për salcë nevojiten 100-120 ml lëng portokalli.
 3. Lëngun e portokallit e përzieni me uthull balsamike, mjaltë dhe vaj ulliri në një shaker. i presim dhe i presim holle me mandoline .
 4. Lakren e vendosim ne nje ene.
 5. I hedhim dressingun e portokallit.
 6. Servozojme me kripe dhe piper.
 7. Sperkasim sallaten me lajthi perpara se ta servirim.

Në vend të prerësit të perimeve, dardhat mund të priten edhe në shirita të imët.

Vegla

 • shtypje agrume
 • thikë
 • shaker dressing
 • tas
 • prerëse perimesh