Sallatë lakër e lehtë me krem, lakër me majë dhe karrota

Sallatë lakër e lehtë me krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Sallatë me lakër me majë dhe karrota është një sallatë vërtet e thjeshtë dhe shumë e shijshme. Është gati brenda pak minutash dhe shkon në mënyrë perfekte me mish, peshk dhe patate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë lakër e lehtë me krem
Sallatë lakër e lehtë me krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Sallatë me lakër me majë dhe karrota është një sallatë vërtet e thjeshtë dhe shumë e shijshme. Është gati brenda pak minutash dhe shkon në mënyrë perfekte me mish, peshk dhe patate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1/2 lakër me majë, ose lakër të bardhë, mesatare
 • 2-3 karota
 • 1 qepë e kuqe
 • 80 g salcë tartar
 • 120 g salcë kosi
 • 1 -2 lugë mustardë, mesatare të nxehtë
 • 2 lugë uthull molle
 • 2 luge sheqer
 • kripe, per shije
 • piper, per shije
 • koper, per shije

Udhëzime

 1. Qrojini karotat dhe grijini imët në një rende mesatare.
 2. Qëroni lëkurën e qepës dhe prisni qepën në gjysmë rrathë. .
 3. Mustardë me thartirë Përziejmë kremin, shtojmë uthullën e mollës dhe sheqerin.
 4. Rrezohemi me kripë dhe piper dhe e përziejmë me salcën e remoulade.
 5. Premë koprën në copa të vogla dhe e shtojmë në sallatë.
 6. Përziejmë sallate lakra mire me salcen.
 7. Frijeni ne frigorifer per te pakten 4 ore te piqet. Përziejini mirë përpara se ta shërbeni.

Sallat e lakërit mund të përgatitet një ditë më parë dhe të ruhet në një vend të freskët. Ajo shkon shumë me mish të pjekur në skarë ose patate.

Vegla

 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • lugë

nbsp;

nbsp;