Sallatë lakër krokante me dardha, mjaltë dhe arra

Sallatë lakër krokante me dardha

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Copat e lëngshme të frutave, lakra krokante, pak qepë dhe një salcë me mjaltë dhe uthull molle do t’i shkëlqejnë të gjithë me shijen. Kjo e thjeshtë është thjesht e shijshme dhe e gatshme në vetëm 10 minuta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë lakër krokante me dardha
Sallatë lakër krokante me dardha

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Copat e lëngshme të frutave, lakra krokante, pak qepë dhe një salcë me mjaltë dhe uthull molle do t’i shkëlqejnë të gjithë me shijen. Kjo e thjeshtë është thjesht e shijshme dhe e gatshme në vetëm 10 minuta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g lakër të bardhë, ose lakër kineze
 • ½ qepe
 • 1 dardhë
 • 1 lugë gjelle uthull molle
 • 1 lugë gjelle lëng molle
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • ⅓ lugë çaji kripë
 • ¼ lugë piper i zi
 • 50 -60 g arra

Udhëzime

 1. Prisni lakrën me thikë.
 2. Prisni qepën në gjysmë unaza ose çerek unaza.
 3. Prisni dardhën në copa të vogla.
 4. Frutat dhe perimet i vendosni në një enë.
 5. Uthull molle me mollën lengun, mjaltin, perziejme vajin, kripen dhe piperin.
 6. Serbejeni sallaten me salcen.
 7. Trazijeni mire.
 8. Sperkatni arrat e coptuara mbi sallaten.
 9. Serbejeni sallaten e fresket menjehere.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas