Sallatë lakër krokante me kastravec, vezë dhe salcë kosi

Sallatë lakër krokante me kastravec

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Perime krokante dhe vezë të ziera – një kombinim i thjeshtë por i shijshëm. Shtimi i djathit në sallatë e bën atë më të shijshme dhe akoma më të shijshme. I shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur, nuk është problem edhe për një fillestar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë lakër krokante me kastravec
Sallatë lakër krokante me kastravec

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Perime krokante dhe vezë të ziera – një kombinim i thjeshtë por i shijshëm. Shtimi i djathit në sallatë e bën atë më të shijshme dhe akoma më të shijshme. I shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur, nuk është problem edhe për një fillestar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 4-5 vezë
 • ¹⁄4 lakër e bardhë
 • 1 kastravec
 • ¹⁄2 tufë barishte, sipas zgjedhjes suaj
 • 80 g salcë kosi
 • 50 g majonezë
 • ¹⁄4 lugë mustardë
 • kripë , per shije
 • piper i zi, per shije
 • Djath, per shije, sipas deshires

Udhëzime

 1. Vezet i ziejme fort dhe i leme te ftohen.
 2. Më pas qërojini dhe pritini në kubikë ose rripa.
 3. Prisni imët lakrën dhe barishtet.
 4. Prisni kastravecin në rripa.
 5. Kapeni djathin nëse dëshironi dhe shtoni tek sallata.
 6. Për dressing: Përziejmë kosin, majonezën, mustardën, kripën dhe piperin në një enë.
 7. I përziejmë të gjithë përbërësit dhe dressing-in dhe e shërbejmë menjëherë sallat e larës.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende
 • tas