Sallatë lakër me lëng me sallam të tymosur, qiqra dhe kastravec

Sallatë lakër me lëng me sallam të tymosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Një tepër i lehtë dhe freskues i bërë nga vetëm disa përbërës. Përgatitja e sallatës është relativisht e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë lakër me lëng me sallam të tymosur
Sallatë lakër me lëng me sallam të tymosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Një tepër i lehtë dhe freskues i bërë nga vetëm disa përbërës. Përgatitja e sallatës është relativisht e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta rumune

Përbërës

 • 200-250 g lakër
 • Kripë, për shije
 • 200 g sallam të tymosur
 • 2-3 turshi
 • 2 kërcell qiqrash
 • piper, për shije
 • 2 lugë salcë kosi, alternativisht majonezë

Udhëzime

 1. Prisni imët lakrën, kriposni lehtë dhe gatuajeni me kujdes me duar.
 2. Prisni salsiçen në rripa.
 3. Prisni kastravecat në copa të vogla.
 4. Prisni qiqrat në rrathë. .
 5. Redoseni me kripë dhe piper dhe përzieni.
 6. Redoseni sallat e lakërit me majonezë ose salcë kosi përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas sallate
 • lugë përzierje