Sallatë makarona me karrota, selino dhe qepë të pranverës

Sallatë makarona me karrota

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Kjo është një sallatë e thjeshtë dhe e shijshme me makarona që kërkon shumë pak kohë për t’u përgatitur. Megjithatë, kjo sallatë shijon më së miri nëse i jepni pak kohë. Për ta bërë këtë, përgatisni sallatën dhe më pas vendoseni në frigorifer për 1-2 orë në mënyrë që makaronat të thithin salcën e ëmbël dhe të thartë të bërë nga majoneza, salcë kosi, uthull molle dhe sheqer.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë makarona me karrota
Sallatë makarona me karrota

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Kjo është një sallatë e thjeshtë dhe e shijshme me makarona që kërkon shumë pak kohë për t’u përgatitur. Megjithatë, kjo sallatë shijon më së miri nëse i jepni pak kohë. Për ta bërë këtë, përgatisni sallatën dhe më pas vendoseni në frigorifer për 1-2 orë në mënyrë që makaronat të thithin salcën e ëmbël dhe të thartë të bërë nga majoneza, salcë kosi, uthull molle dhe sheqer.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 450g makarona
 • Kripë, për shije
 • 2-3 karota
 • 2 kërcell selino
 • 1 tufë qepë të pranverës
 • 150g majonezë
 • 50g salcë kosi
 • 4 lugë uthull molle
 • 2-3 lugë sheqer
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Makaronat i ziejmë në ujë të kripur sipas udhëzimeve të paketimit.
 2. Më pas kullojini dhe lërini të ftohen.
 3. Qrojini karotat dhe grijini në rende të mesme.
 4. Prisni imët selinon dhe qepët.
 5. Majonezë , kosi, uthull molle, sheqer, kripë dhe Hidhni piper në një enë dhe përziejini së bashku.
 6. Hidhni në një enë makaronat, karotat, selinon dhe qepët e freskëta dhe i përzieni.
 7. Shtoni dressing-un dhe i përzieni sërish mirë.
 8. Më pas lëreni sallatën me makarona në frigorifer për rreth 1-2 orë.

Vegla

 • teps
 • sitë
 • grater
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • tas