Sallatë me asparagus jeshil me domate, feta dhe salcë balsamike

Sallatë me asparagus jeshil me domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Sallata me asparagus përgatitet në një kohë të shkurtër dhe mund të shërbehet e vetme ose si shoqëruese e peshkut ose mishit. Një sallatë e gjelbër me asparagus është e shijshme, ka shije të freskët dhe të freskët dhe është një sallatë e mrekullueshme pranverore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me asparagus jeshil me domate
Sallatë me asparagus jeshil me domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Sallata me asparagus përgatitet në një kohë të shkurtër dhe mund të shërbehet e vetme ose si shoqëruese e peshkut ose mishit. Një sallatë e gjelbër me asparagus është e shijshme, ka shije të freskët dhe të freskët dhe është një sallatë e mrekullueshme pranverore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 250 g asparagus jeshil
 • 100 g domate hurma
 • 1 grusht qiqra
 • 60 g feta, e prerë në kubikë
 • 1-2 lugë lëng limoni
 • 1-2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë mustardë
 • 1 lugë uthull balsamike
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper, për shije
 • Foksa djegës, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Pastroni asparagun jeshil dhe qëroni të tretën e poshtme.
 2. Prisni shtizat e shpargut në mënyrë diagonale.
 3. Zbardhni shpargujt në një tenxhere me ujë të kripur të vluar për rreth 5 minuta.
 4. Kulloni ujin dhe shpëlani copat e shpargut në të ftohtë ujë.
 5. Lërini shtizat e shpargut të thahen në peshqirë letre.
 6. Kini domatet e hurmës.
 7. Për dredhjen: përzieni lëngun e limonit, mustardën, kremin uthull balsamike dhe vajin e ullirit në një enë qelqi. dhe piper.
 8. Në tasin e qelqit me dressing shtojini asparagus.
 9. Shtoni domatet.
 10. Shtoni djathin feta.
 11. Prisni qiqrat mbi tasin e sallatës me gërshërë kuzhine.
 12. Përziejini mirë sallatën dhe shijojeni si pjatë anësore ose më vete.

Vegla

 • qëruesi i shpargut
 • thikë
 • tenxhere
 • darë kuzhine
 • tas
 • tas sallatë
 • dërrasë prerëse
 • gërshërë kuzhine