Sallatë me avokado me mango dhe karkaleca

Sallatë me avokado me mango dhe karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një sallatë e shijshme avokado me mango, karkaleca dhe vezë. Përgatitur shpejt dhe lehtë! Sallata kremoze e avokados ka shije të shijshme me copa me lëng mango dhe salcë të ëmbël limoni! Karkalecat dhe vezët në sallatë plotësojnë njëra-tjetrën në mënyrë perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me avokado me mango dhe karkaleca
Sallatë me avokado me mango dhe karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një sallatë e shijshme avokado me mango, karkaleca dhe vezë. Përgatitur shpejt dhe lehtë! Sallata kremoze e avokados ka shije të shijshme me copa me lëng mango dhe salcë të ëmbël limoni! Karkalecat dhe vezët në sallatë plotësojnë njëra-tjetrën në mënyrë perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 avokado
 • 1 mango, e pjekur
 • 100 g karkaleca, të qëruara
 • 3 vezë
 • 1 qepë e kuqe, e vogël
 • 1 thelpi hudhër, e vogël
 • ½ limon
 • majdanoz, sipas shijes
 • 2 lugë susam
 • 1-2 lugë shurup agave
 • vaj arre
 • kripë, sipas shijes
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Zieni vezët dhe shpëlajini në një enë me ujë të ftohtë.
 2. Kulni karkalecat e shkrira nga uji i shkrirë dhe thajini me letër kuzhine.
 3. Në një tigan të nxehtë. rreth 4 minuta .
 4. Hidhni karkalecat në një enë dhe lërini të ftohen.
 5. Preni mangon në 3 pjesë përgjatë bërthamës.
 6. Dy pjesët e jashtme me mishin e frutave, idealisht i preni në kubikë me një thikë të mprehtë.
 7. Kthejeni kubet e frutave nga brenda dhe grijini në një tas sallatë.
 8. Avokadon e grini përgjysmë me thikë.
 9. Me pak presion dhe përdredhje, lironi të dyja gjysmat e avokados nga gropa nga njëra gjysmë.
 10. Prejeni gropën me një thikë dhe hiqeni atë.
 11. Mishi Hiqeni me një lugë gjelle dhe priteni në copa.
 12. Qëroni vezët dhe pritini në feta të barabarta duke përdorur një prerës vezësh.
 13. Qëroni qepën e kuqe dhe priteni në gjysmë unaza të ngushta me thikë ose mandolinë iden.
 14. Shkëlqeni gjethet e freskëta të majdanozit, pritini në copa të vogla dhe shtojini në sallatë në tas.
 15. Lëngun e limonit nga gjysma e limonit e shtrydhni në një pres agrume dhe i hidhni në një gotë.
 16. Përzieni dressingën: shtoni shurup agave tek lëngu i limonit.
 17. Qëroni hudhrën dhe përzieni me anë Shtrydhni një shtypje hudhre dhe shtoni hudhrën në salcë.
 18. Rrezojeni me kripë dhe piper, shtoni vajin e arrës dhe trazoni salcën.
 19. Prisni qepën nëse ju pëlqeni dhe shtoni në tasin e sallatës.
 20. Shtoni edhe karkalecat në tas.
 21. Përzieni butësisht sallatën me avokado.
 22. Hidhni salcën sipër sallatës përpara se ta shërbeni dhe spërkateni me farat e susamit.

Vegla

 • tenxhere
 • tas
 • letër kuzhine
 • tepsi
 • spatula
 • thikë
 • tas sallatë
 • kavanoz dressing
 • prerëse perimesh