Sallatë me domate të freskëta me qiqra, kastravec dhe speca

Sallatë me domate të freskëta me qiqra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Më e freskët me tranguj dhe speca ka shije super të shijshme me qiqrat e pasura me proteina. Sallata ka një aciditet të lehtë për shkak të uthullës së mollës dhe është shumë e shijshme me barishte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me domate të freskëta me qiqra
Sallatë me domate të freskëta me qiqra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Më e freskët me tranguj dhe speca ka shije super të shijshme me qiqrat e pasura me proteina. Sallata ka një aciditet të lehtë për shkak të uthullës së mollës dhe është shumë e shijshme me barishte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 300 g domate hurme
 • ½ kastravec
 • ½ piper zile,
 • ½ piper me maje, i vogel
 • 140 g qiqra, te konservuara
 • 1 tufe qiqra
 • 3-4 dege majdanoz
 • kripe, per shije
 • Piper, sipas shijes
 • 3-4 luge uthull molle
 • 3-4 luge vaj, p.sh vaj arre dhe vaj luledielli

Udhëzime

 1. Keni domatet hurma përgjysmë përgjysmë dhe vendoseni në një tas sallatë.
 2. Kastravecin përgjysmohet nga gjatësia dhe priteni në copa të vogla.
 3. Shtoni copat e kastravecit në tasin e sallatës.
 4. Prisni specin e verdhë dhe të kuq piper me maje ne rripa dhe me pas e presim sa te vogel te duash.
 5. I shtojme specat ne tasin me perimet e grira.
 6. I shtojme bizelet e qershise.
 7. Sallaten e rregullojme me kripe dhe piper.
 8. I shtojme uthullen e molles dhe vaj dhe trazojeni mire.
 9. Sallaten me domate e shijoni me buke integrale.

Sallata e freskët me domate me qiqra mund të plotësohet me misër ose e mrekullueshme.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas sallatë
 • lugë sallatë
 • takëm
 • pjatë