Sallatë me fruta deti me avokado dhe domate qershi

Sallatë me fruta deti me avokado dhe domate qershi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Sallata me fruta deti me avokado dhe domate qershi mund të përgatitet sa herë që koha është shumë e shkurtër. Ushqim deti i marinuar është plotësuesi i përsosur i domateve me lëng, specave krokante dhe avokadove të buta. Pritini perimet, përzieni së bashku dhe shtoni frutat e detit. Meze mund të shërbehet brenda 15 minutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Sallatë me fruta deti me avokado dhe domate qershi
Sallatë me fruta deti me avokado dhe domate qershi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Sallata me fruta deti me avokado dhe domate qershi mund të përgatitet sa herë që koha është shumë e shkurtër. Ushqim deti i marinuar është plotësuesi i përsosur i domateve me lëng, specave krokante dhe avokadove të buta. Pritini perimet, përzieni së bashku dhe shtoni frutat e detit. Meze mund të shërbehet brenda 15 minutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta belge

Përbërës

 • 100-150 g domate vishnje
 • 1 avokado
 • ½ piper
 • ½ limon
 • 200 g ushqim deti, turshi
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • 2-3 lugë vaj ulliri
 • qepë, sipas shijes, sipas dëshirës
 • marule me gjethe, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Gjysmë ose të katërtën e domateve.
 2. Prisni avokadon në copa të vogla dhe specat në feta të holla.
 3. Qëroni qepën, priteni në gjysmë rrathë nëse dëshironi t’i shtoni.
 4. Për të mos errësuar avokadon, lyeni me leng limoni.
 5. I perziejme te gjithe perberesit me frutat e detit ne nje ene.
 6. Servozojme me kripe dhe piper, lyejme me vaj ulliri.
 7. Sallata me fruta deti mund te serviret mbi gjethe marule sipas deshires.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas