Sallatë me gaforre me oriz dhe misër dhe vezë

Sallatë me gaforre me oriz dhe misër dhe vezë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një kthesë interesante në një sallatë me karkaleca me oriz. Orizi mundëson ngopje afatgjatë dhe barishtet jeshile sigurojnë freski. Dhe nëse gatuani përbërësit e nevojshëm paraprakisht, përgatitja e sallatës së gaforreve zgjat vetëm disa minuta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me gaforre me oriz dhe misër dhe vezë
Sallatë me gaforre me oriz dhe misër dhe vezë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një kthesë interesante në një sallatë me karkaleca me oriz. Orizi mundëson ngopje afatgjatë dhe barishtet jeshile sigurojnë freski. Dhe nëse gatuani përbërësit e nevojshëm paraprakisht, përgatitja e sallatës së gaforreve zgjat vetëm disa minuta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • ¹⁄₂ filxhan oriz
 • kripë, për shije
 • 1 vezë
 • 100 g mish gaforre, ose shkopinj gaforre
 • 150 g misër
 • barishte jeshile, për shije
 • 2 lugë majonezë

Udhëzime

 1. Kripë ujin dhe gatuajeni orizin në nxehtësi mesatare-të lartë për rreth 15 deri në 20 minuta.
 2. Zilni fort vezët veçmas për rreth 8 minuta.
 3. Lëreni orizin dhe vezët të ftohen.
 4. Qëroni vezët dhe Pritini në kubikë mishin e gaforres.
 5. Shtoni misrin, orizin, barishtet e grira dhe majonezën.
 6. Rrezojeni sallatën me karkaleca me kripë dhe përziejini mirë.

Vegla

 • tenxhere
 • tenxhere me vezë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • lugë