Sallatë me kastravec të freskët me salcë kos, hudhër dhe arra

Sallatë me kastravec të freskët me salcë kos

Kjo është një sallatë tradicionale bullgare e bërë me kos natyral, kastravec, arra, hudhër dhe kopër. Shpesh shërbehet në formën e topthave me feta kastraveci ose arra me pjata të pjekura në skarë ose si meze ose si dip.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 300 ml kos i thjeshtë, ose kos grek
 • 1 kastravec
 • ¹⁄₂ tufë kopër
 • 1 grusht arra
 • 4 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi , per shije

Udhëzimet

 1. Kosin e derdhni në një sitë të imët që të kullojë lëngu i tepërt.
 2. Ndërkohë lani kastravecin dhe priteni në kubikë të vegjël.
 3. Prisni koprën dhe arrat.
 4. Qroni thelpinj hudhra dhe i shtypni përmes shtypjes së hudhrës. .
 5. Më pas vendosini të gjithë përbërësit në një enë.
 6. Përziejini së bashku dhe rregulloni me kripë dhe piper.
 7. Sallatën me kastravec e vendosim në frigorifer për rreth 1 orë.
 8. Randisim me topa në pjatë përpara se ta servirim.
 9. Me feta kastraveci ose zbukuro me arra.

Utils

 • sitë e imët
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre
 • tas

Recetat e fundit