Sallatë me kërpudha me djathë, viçi dhe majonezë

7 persona | 60 minuta

Sallata me kërpudha jo vetëm që duket e shijshme, por edhe shije e shijshme. Me mish viçi dhe djathë të zier, sallata e kërpudhave rezulton të jetë shumë ushqyese dhe plotësohet në shije me majonezë dhe kopër.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë me kërpudha me djathë
Sallatë me kërpudha me djathë

7 persona | 60 minuta

Sallata me kërpudha jo vetëm që duket e shijshme, por edhe shije e shijshme. Me mish viçi dhe djathë të zier, sallata e kërpudhave rezulton të jetë shumë ushqyese dhe plotësohet në shije me majonezë dhe kopër.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 400 g fileto viçi
 • 300 g kërpudha të përziera, në një kavanoz
 • 100 g djathë gouda
 • majonezë, për shije
 • kopër, për shije
 • domate, për zbukurim
 • tranguj, për zbukurim

Udhëzime

 1. E gatuajmë fileton e viçit për 30-40 minuta dhe e presim në kubikë.
 2. Djathin e grijmë dhe kërpudhat e kulluara i presim në copa të vogla.
 3. I përziejmë të gjithë përbërësit dhe i përziejmë majonezën.
 4. Spërkasim me kopër dhe vendosni disa koka kërpudhash në kopër .
 5. Sallatën me kërpudha e dekoroni me domate ose tranguj sipas dëshirës.

Sallata me kërpudha mund të dekorohet gjithashtu me domate dhe tranguj.

Vegla

 • Enxhere
 • Dërrasë prerëse
 • Thikë
 • Colander
 • Tasë
 • Pjatë e madhe