Sallatë me kërpudha pikante e bërë nga kërpudha me mjaltë turshi dhe karafil

Sallatë me kërpudha pikante e bërë nga kërpudha me mjaltë turshi dhe karafil

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky meze i lehtë me kërpudha turshi është një shtesë e mrekullueshme për pjatën kryesore. Ka shije pikante dhe pikante. Përgatitet shpejt dhe i jep pjatës një shije të veçantë si pjatë anësore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me kërpudha pikante e bërë nga kërpudha me mjaltë turshi dhe karafil
Sallatë me kërpudha pikante e bërë nga kërpudha me mjaltë turshi dhe karafil

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky meze i lehtë me kërpudha turshi është një shtesë e mrekullueshme për pjatën kryesore. Ka shije pikante dhe pikante. Përgatitet shpejt dhe i jep pjatës një shije të veçantë si pjatë anësore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 600 ml ujë
 • 800 g kërpudha mjaltë
 • kripë, sipas shijes
 • 10-12 karafil
 • fara kopre, për shije
 • 15 kokrra piper të zi
 • 1 lugë esencë uthull

Udhëzime

 1. Vlim ujin ne nje tenxhere dhe shtojme kerpudhat.
 2. Pasi te ziejne perseri shtojme kripen, karafilin, farat e kopres dhe kokrrat e piperit.
 3. Kurpudhat me mjalte i gatuajme ne zjarr te ulet per 20 minuta duke i perziere.
 4. I kullojme mushrooms.
 5. Shtojme thelbin e uthulles, perziejme dhe largojme tenxheren nga zjarri.
 6. Kerpudhat i leme nen kapak te mbyllur.
 7. Kur kerpudhat te jene ftohur pak, i kalojme ne kavanoz dhe i sherbejme te ftohta.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • sitë
 • kavanoz qelqi