Sallatë me lakër e bërë nga lakra me majë, rrepkë, karrota dhe mollë

Sallatë me lakër e bërë nga lakra me majë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Sallatë lakër e mrekullueshme e bërë nga lakra me majë, karota, mollë dhe rrepkë që përgatitet shumë lehtë. Sallata e hollë me lakër shkon mirë me mish, patate ose ushqim të pjekur në skarë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lakër e bërë nga lakra me majë
Sallatë me lakër e bërë nga lakra me majë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Sallatë lakër e mrekullueshme e bërë nga lakra me majë, karota, mollë dhe rrepkë që përgatitet shumë lehtë. Sallata e hollë me lakër shkon mirë me mish, patate ose ushqim të pjekur në skarë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Sallatë

 • 150 g rrepkë
 • 240 g karrota
 • 200 g mollë
 • 200 g lakër me majë
 • majdanoz, ose kopër, sipas shijes

Salcë

 • 1 lugë uthull, 3% ose lëng limoni
 • kripë, për të shije
 • piper, për shije
 • sheqer, për shije
 • vaj luledielli, për shije

Udhëzime

 1. Për salcën: përzieni uthullën me kripën, sheqerin, piperin dhe vajin.
 2. Qrojini karotat dhe rrepkën dhe grijini në rende të trashë.
 3. Mollët i qëroni dhe i therni në rende dhe gjithashtu i grini në rende të trashë.
 4. Preni lakrën me majë në rripa te holla
 5. I perziejme te gjithe perberesit bashke ne nje tas.
 6. Shto salcen ne sallate, perziejme te gjitha bashke.
 7. Për ta servirur spërkasim sallat e larës me kopër ose majdanoz të grirë imët.

Vegla

 • tas
 • tas
 • grater
 • thikë
 • dërrasë prerëse