Sallatë me lakër kineze me shtresa me dardha, arra dhe proshutë

Sallatë me lakër kineze me shtresa me dardha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Origjinali me dardha me lëng, arra krokante dhe një salcë mustardë e lehtë është perfekte për një drekë të shpejtë dhe një tryezë festive. Shtresat individuale vendosen njëra mbi tjetrën. Kjo e bën shijen jashtëzakonisht të ndryshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lakër kineze me shtresa me dardha
Sallatë me lakër kineze me shtresa me dardha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Origjinali me dardha me lëng, arra krokante dhe një salcë mustardë e lehtë është perfekte për një drekë të shpejtë dhe një tryezë festive. Shtresat individuale vendosen njëra mbi tjetrën. Kjo e bën shijen jashtëzakonisht të ndryshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 vezë
 • 200g proshutë
 • 200g lakër kineze
 • 1 dardhë
 • 40g arra
 • 100g djathë
 • 2 lugë mustardë
 • 5 lugë vaj vegjetal
 • 2 lugë lëng limoni
 • kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Vezet i ziejme, i leme te ftohen, i qerojme dhe i presim ne copa te vogla.
 2. Prisni proshuten dhe lakren kineze ne rripa.
 3. Keni dardhene pergjysme, hiqeni farat dhe kubik te vogla.
 4. Preni arrat ne copa te vogla. copa.
 5. E grini djathin imët.
 6. Mustardë, vaj dhe Përzieni lëngun e limonit së bashku në një enë, rregulloni me kripë dhe piper.
 7. Shtroni lakrën kineze, proshutën, dardhën dhe vezët në një gotë ose sallatë.
 8. Hidhni dressingun mbi të dhe spërkateni me djathë dhe arra.
 9. Sallatë me lakër kineze me shtresa Shërbejeni menjëherë të freskët.

Vegla

 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tas
 • gotë