Sallatë me lakër të stilit Thai me pulë

Sallatë me lakër të stilit Thai me pulë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Freskimi me mish pule është plot dhe i shijshëm. Pika kryesore e pjatës së lehtë me perime të freskëta është salca e pasur me kikirikë me hudhër dhe salcë soje. Si një shoqërues me perime ose si vakt më vete, kjo sallatë e stilit tajlandez është një kënaqësi për të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lakër të stilit Thai me pulë
Sallatë me lakër të stilit Thai me pulë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Freskimi me mish pule është plot dhe i shijshëm. Pika kryesore e pjatës së lehtë me perime të freskëta është salca e pasur me kikirikë me hudhër dhe salcë soje. Si një shoqërues me perime ose si vakt më vete, kjo sallatë e stilit tajlandez është një kënaqësi për të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta tajlandeze

Përbërës

 • 700 g fileto pule
 • Kripë, sipas shijes
 • 1 kg lakër e bardhë
 • 2 karota
 • 1 tufë koriandër
 • ½ tufë qiqra
 • 75 g kikirikë
 • 1 thelpi hudhër
 • 20 g xhenxhefil, të freskët
 • 120 g Gjalpë Kikiriku
 • 5-6 lugë vaj susami
 • 5-6 lugë salcë soje
 • 4 lugë gjelle Uthull orizi
 • 2 lugë salcë Sriracha, ose salcë tjetër e nxehtë
 • 2 lugë sheqer
 • 5-8 lugë gjelle Ujë
 • speca djegës, sipas shijes

Udhëzime

 1. Gajeni fileton e pulës në ujë të vluar me kripë për 15-20 minuta derisa të zbutet.
 2. Hiqni mishin, vendoseni në një pjatë dhe lëreni të ftohet.
 3. Përdorni duart për ta ndarë pulën në fibra.
 4. Prisni laker me thike.
 5. Qrojini karrotat dhe grijini ne rende te trasha.
 6. Prisni imet kolintron dhe qiqrat.
 7. Prisni kikiriket ne copa.
 8. Qrojini dhe grijini imet hudhrat dhe xhinxherin.
 9. Hurdhra, xhinxheri, gjalpi i kikirikut. , vaji i susamit, salca e sojës, uthulla, sriracha, sheqeri dhe uji në një tas përziejeni mirë.
 10. Rrahim dressing-un me blenderin zhytës derisa masa të bëhet homogjene.
 11. Përzieni perimet me pulën dhe barishtet në një tas .
 12. Shtoni kikirikët, salcë dhe kripë dhe përziejini mirë.
 13. Sallatës mund t’i shtoni speca djegës të grirë imët sipas shijes.
 14. Sallata me lakër në stilin tajlandez bën një shërbim të shkëlqyeshëm si pjatë anësore ose si pjatë e pavarur.

Lakra kineze mund të zëvendësohet edhe me lakrën e bardhë.

Vegla

 • pan
 • pjatë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qëruese
 • grater
 • tas
 • blender
 • rrahës