Sallatë me lëng ananasi me arra, presh, misër dhe selino

Sallatë me lëng ananasi me arra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Sallata e ananasit jo vetëm që duket e shijshme, por në fakt ka shije të shijshme! Sallata me fruta, me lëng në formën e ananasit është e përkryer për t’u pjekur në skarë. Kombinimi emocionues i ananasit të ëmbël, selinos pikante, misrit të ëmbël krokant, preshit pak pikant dhe majës së arrës shkon së bashku në mënyrë perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lëng ananasi me arra
Sallatë me lëng ananasi me arra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Sallata e ananasit jo vetëm që duket e shijshme, por në fakt ka shije të shijshme! Sallata me fruta, me lëng në formën e ananasit është e përkryer për t’u pjekur në skarë. Kombinimi emocionues i ananasit të ëmbël, selinos pikante, misrit të ëmbël krokant, preshit pak pikant dhe majës së arrës shkon së bashku në mënyrë perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 5 vezë, të ziera fort
 • 130g selino, në kavanoz
 • 140g misër, konservuar
 • 250g ananas, konservuar në kubikë
 • 80-100g majonezë
 • 120g arra
 • 20- 25 g presh + presh jeshil, për garnitur
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Kulloni ananasin dhe vendoseni në një tas sallate.
 2. Kulloni selinon dhe misrin gjithashtu.
 3. Shtojini të dyja ananasit në tasin e sallatës. preshi në Pritini në rrathë të imët.
 4. Prisni bishtat e preshit jeshil për zbukurim.
 5. Përzieni sallatën e ananasit me majonezën.
 6. Rriposeni me kripë dhe piper dhe përzieni mirë.
 7. Përgatitni një tavë të madhe të cekët ose tepsi për tartë .
 8. Vendosni sallatën në Rregulloni sipër në formën e ananasit.
 9. Në fund vendosni gjysmat e arrave pranë njëra-tjetrës në sallatë.
 10. Futni në njërin skaj bishtat e preshit jeshil si një tufë ananasi dhe sallatën me ananas. eshte gati!

Pjesa e sipërme e ananasit mund të bëhet edhe me qepë të gjelbërta ose kërcell majdanozi.

Vegla

 • tas sallatë
 • lugë
 • tavë e madhe ose enë për tortë qelqi
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • sitë
 • prerëse vezësh