Sallatë me lëng djathi me gjuhë viçi, speca dhe ullinj

Sallatë me lëng djathi me gjuhë viçi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Kjo mund të shijohet si një meze e mrekullueshme ose si një vakt i lehtë i shëndetshëm. Gjuha e butë e viçit shkon mirë me perime të lëngshme, krokante, ullinj pikante dhe vezë të ziera. Të gjithë përbërësit kalohen me kripë, piper dhe majonezë dhe shërbehen mbi marule.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lëng djathi me gjuhë viçi
Sallatë me lëng djathi me gjuhë viçi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

Kjo mund të shijohet si një meze e mrekullueshme ose si një vakt i lehtë i shëndetshëm. Gjuha e butë e viçit shkon mirë me perime të lëngshme, krokante, ullinj pikante dhe vezë të ziera. Të gjithë përbërësit kalohen me kripë, piper dhe majonezë dhe shërbehen mbi marule.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta daneze

Përbërës

 • ½ gjuhë viçi
 • 3 vezë
 • 1-2 speca
 • 1 qepë e kuqe
 • 100-120 g djathë
 • 100-150 g ullinj, pa kokrra
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • Majonezë, për shije
 • Sallatë me gjethe, për t’u servirur

Udhëzime

 1. Gjuhën e viçit e vendosim në një tenxhere me ujë dhe e gatuajmë për rreth 2-3 orë.
 2. E lëmë të ftohet dhe e presim në rripa të imta julienne.
 3. Vezët i vendosim në një tenxhere dhe i ziejmë fort për rreth 10 minuta.
 4. Pas kësaj lëreni të ftohet, qëroni dhe priteni në copa të vogla ose kubikë.
 5. Lëjini specat, i pastroni dhe i prisni në shirita të imët. djathi ne rende te trashe.
 6. Te pergatiturit Hidhini perberesit ne nje ene.
 7. Shtoni kripen, piper dhe majonezen dhe perziejini bashke.
 8. Sallaten e djathit vendoseni mbi gjethet e marules perpara se ta servirni.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende
 • tas