Sallatë me lëng domate me qepë të kuqe, djegës dhe barishte

Sallatë me lëng domate me qepë të kuqe

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo është një pjatë tradicionale e kuzhinës uzbeke e njohur si sallata Achichuk dhe shkon shumë mirë me gatimet e mishit dhe plov uzbekisht.Sallata me domate është shumë e lëngshme dhe krokante, ka shije tepër të shijshme dhe është krejtësisht e shëndetshme. Barishtet e freskëta të shtuara dhe djegësi i grirë imët i japin sallatës një aromë pikante dhe të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lëng domate me qepë të kuqe
Sallatë me lëng domate me qepë të kuqe

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo është një pjatë tradicionale e kuzhinës uzbeke e njohur si sallata Achichuk dhe shkon shumë mirë me gatimet e mishit dhe plov uzbekisht.Sallata me domate është shumë e lëngshme dhe krokante, ka shije tepër të shijshme dhe është krejtësisht e shëndetshme. Barishtet e freskëta të shtuara dhe djegësi i grirë imët i japin sallatës një aromë pikante dhe të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta uzbeke

Përbërës

 • 1-2 qepë të kuqe
 • 3-4 domate
 • kripë, për shije
 • piper i kuq, për shije
 • 2-3 degë koriandër
 • 2-3 degë kopër
 • ½ spec djegës, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Qërojini qepët dhe pritini në gjysmë rrathë të hollë.
 2. Shpëlajini gjysmë rrathët e qepëve të prera në një kullesë nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm dhe kullojini mirë.
 3. Qepni qepët në një tas sallatë. çerek feta të holla
 4. Vendosni domatet në tasin e sallatës me qepët.
 5. Kripë dhe piper sallatën sipas shijes.
 6. Redezoni me barishte të freskëta të grira hollë dhe djegës, nëse dëshironi.
 7. Lëreni sallatën me domate qëndroni në frigorifer për rreth 10-15 minuta .

Sallata me domate – Sallata Achichuk shërbehet me parmendë ose gatime të tjera me mish.

Vegla

 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tas sallatë
 • sitë
 • lugë gjelle