Sallatë me lëng mishi me mëlçi pule dhe dardha të karamelizuara

Sallatë me lëng mishi me mëlçi pule dhe dardha të karamelizuara

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një kombinim perfekt i mishit të butë me fruta me lëng, rrush të thatë dhe gjethe të freskëta marule. Me veshjen e portokallit, është thjesht e pakrahasueshme dhe shijon jo më pak se në një restorant.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë me lëng mishi me mëlçi pule dhe dardha të karamelizuara
Sallatë me lëng mishi me mëlçi pule dhe dardha të karamelizuara

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Një kombinim perfekt i mishit të butë me fruta me lëng, rrush të thatë dhe gjethe të freskëta marule. Me veshjen e portokallit, është thjesht e pakrahasueshme dhe shijon jo më pak se në një restorant.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Gatime me mish, Sallata | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2-3 lugë vaj ulliri
 • 3-4 lugë gjalpë
 • 400 g mëlçi pule
 • 1 lugë qimnon
 • 2 dardha
 • 50 g rrush të thatë
 • kripë, sipas shijes
 • 1 lugë sheqer
 • 1 kokë marule
 • 1 portokall
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Ngrohni rreth 1-2 lugë gjelle vaj ulliri në një tigan mbi nxehtësinë mesatare-të lartë.
 2. Shkrijeni një lugë çaji gjalpë.
 3. Prejeni mëlçinë në copa të mesme.
 4. Sodoni lehtë me qimnon dhe gatuajeni për rreth 3 minuta nga secila anë Fry.
 5. Hiqni mëlçinë nga zjarri.
 6. Lëreni nën kapak.
 7. Prejeni dardhën në feta të holla.
 8. Ngroheni gjalpin e mbetur në një tigan.
 9. Shtoni dardhat dhe rrushin e thatë.
 10. I bejme te gjitha me sperkasim me pak kripe dhe sheqer.
 11. Skuqini frutat per disa minuta.
 12. Fletet e marules i vendosni ne nje ene.
 13. Siper vendosni melçi, dardhe dhe rrush te thate.
 14. Shtypni lëngu nga portokalli.
 15. Lëngu i portokallit në të njëjtin Vendoseni tiganin në të cilin është skuqur mëlçia.
 16. Redoseni me kripë dhe piper.
 17. Lëngun e portokallit e lëmë të ziejë.
 18. Më pas përziejmë me një lugë ulliri. vaj.
 19. Hidhni salcën mbi sallatë.
 20. Serbejeni sallatën e mishit menjëherë .

Vegla

 • tigan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje agrume